گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 137 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 5,500 تومان

دانلود رایگان تحقیق ازدواج و موانع پيش رو-خرید اینترنتی تحقیق ازدواج و موانع پيش رو-دانلود رایگان مقاله ازدواج و موانع پيش رو-تحقیق ازدواج و موانع پيش رو

این فایل در ۱۹صفحه قابل ویرایش تهیه شده وشامل موارد زیر است:
برخي از پشيماني ها زود گذر ند و پس از چندي به دست فراموشي سپرده مي شوند اما گاه اين پشيماني با رنج و درد همراه مي شوند كه تا پايان عمر ناچا ر به تحمل آن خواهيم بود .
اين را همه مي دانند و همه مي گويند كه ازدواج به اين معني است كه دختر و پسري كه پيوند زناشويي مي بندند مي بايد تا پايان عمر در كنار هم باشند , در غم و شادي يكديگر شريك گردند و از زندگي با يكديگر لذت ببرند تا بتوانند بهره لازم را از زندگي بر گيرند و فرزنداني شاد , سالم و مفيد براي خود و خانواده و جامعه تربيت كنند . متاسفانه دستيابي به اين اهداف چندان هم آسان نيست .و ازدواج و زندگي زنا شويي جزئيات بسياري را در بر دارد كه تعداد معدودي از پسران و دختران از آنها آگاهي دارند . در بيشتر موارد پسرها و دخترها از درخواست و هدف خود از ازدواج آگاهي لازم را ندارند و تنها بعد از ازدواج است كه به بسياري از جزئيات زندگي و اهميت آن پي      مي برند و گرفتار مشكلاتي مي شوند كه حل آنها به سادگي امكان پذير نيست .
روابط بين زن و شوهر بسيار حساس و داراي جزئياتي است كه بسياري از معيار ها ناتوان از تشخيص مشكل و يا حل آن است و قانون نيز نمي تواند بدرستي در اين زمينه قضاوت كند , چون عمر و انرژي رواني از دست رفته بر گشت نا پذير است . ازدواج نا موفق و يا طلاق براي اكثر زن و شوهر ها شكستي غير قابل جبران محسوب مي شود .
ينا براين براي جلوگيري از هر شكستي بهتر است تا آگاهي افراد نسبت به اين امر مهم ( ازدواج ) افزايش پيدا كند . كتابهاي بسياري در اين زمينه نوشته شده است و نويسندگان بسياري تلاش كرده اند تا حاصل تحقيقات و تجربيات خود را در اختيار ما قرار دهند .زماني كه اطلاعات و سطح آگاهي افراد بالا رود مي توانند زندگي بهتر و با نشاطي را بوجود آورند .
اين تحقيق شامل سه بخش كلي است , بخش اول مربوط به تعدادي از كتابها و گزيده اي از داستانهايي كه در مجله بيان شده است . بخش دوم شامل مطالب سه جلد كتاب ‍“ آيا تو گمشده ام هستي “  است , در اين سه كتاب به مسائلي اشاره شده است كه تصميم گرفتم آنها را در بخش جداگانه اي بياورم . بخش سوم شامل پرسشنامه هايي است كه افراد مختلف آنها را پاسخ دادند .
در اينجا لازم است از همكاري كليه استادان گرامي و دوستان عزيزم كه تجربيات خود را در اختيار اينجانب قرار دادند تشكر كنم . 
مطالب كلي اين تحقق شامل :
۱) مشكلات دوران كودكي 
۲) مشكلات در انتخاب همسر ( قبل از ازدواج )
۳) مشكلات بعد از ازدواج
در اين تحقيق سعي بر آن شده تا يك سلسله مباحث مهم و سرنوشت ساز رفتار و كردار روزهاي جوا ني را كه در روند زندگي سعادتمند در طول زندگي تاثير گذار بوده و عدم اطلاع آن قطعاُ در سير آنان به سوي كمال بازدارنده است به شما عزيزان يادآ ور شوم 
مشكلات دوران كودكي
كودكي يكي از مهمترين دوران مراحل زندگي هر فردي است و مشكلات در آن دوران تاثير بسزايي در مراحل ديگر زندگي دارد. جالب است كه بدانيم كه اكثر مشكلات قبل و بعد از ازدواج ريشه در دوران كودكي هر شخص دارد . يعني مشكلات دوران كودكي مشكلات قبل از ازدواج مشكلات بعد از ازدواج  
پس اگر خوب دقت كنيم متوجه مي شويم كه دوران كودكي هر شخص تا چه اندازه در مراحل ديگر زندگي اثر گذار است . بنا براين وظيفه هر پدر و مادري است كه با تربيت صحيح آينده فرزندان خود را تضمين كنند .  
پدران و مادران عزيز هميشه تلاش مي كنند تا فرزندانشان در آسايش و آرامش زندگي كنند , اما متاسفانه به علت    ا طلاعات كم والدين و كوتاهي در بعضي مسائل مشكلاتي براي فرزندانشان بوجود مي آيد كه در آينده آنها بسيار تاثير گذار است .
عامل اصلي مشكلات : 
۱) كمبود محبت
۲) عدم امنيت
۳) ترس
فكر انسان , عمل انسان اعم از نگاه , سخن گفتن , دست زدن , راه دفتن و ساير اعمالي كه ار اعضاء و جوارح انساني سر مي زند در يك مركز از بدن او به نام مغز ثبت و ضبط مي گردد.رفتار و كردار او در گذشته بدون اينكه از خاطر او رفته باشد او را در مسير زندگي اميد وار  يا نا اميد قرار مي دهد و از آنجايي كه رفتار , به تناسب خوبي و زشتي , در اميد واري زياد و نااميدي زياد تاثير دارد ما ابتدا به بررسي روان شناسي رشد و سپس رشد از نظر اسلام مي پردازيم تا اول اينكه بدانيم بهترين دوران زندگي انسان چه موقعي است و دوم اينكه بعد از شناخت از موقعيت خود از   فرصت هاي از دست نرفته براي خوشبختي و سعادت دنيا و آخرت گام برداريم .
از آنجايي كه انسان موقعيت خود را نمي شناسد دست به كارهاي ناشايست مي زند . اگر انسان قدر و منزلت خود را از آفرينش بداند , همانگونه كه مولاي ما حضرت علي (ع) فرمودند : هركس خود را شناحت به تحقيق پروردگار خود را شناحته است . برا ي حفظ ارزشهاي نهفته و والاي خود تلاش مي كند .
تمام بدبختي هاي انسان از جهل او سرچشمه مي گيرد. در اين تحقيق تصميم داريم انشاء ا.. . ضمن بررسي مراحل رشد و نيز خود شناسي به مسائل مربوط به ازدواج هم بپردازيم .
نظريه لورنس كلبرگ در باره رشد :
لورنس كلبرگ روان شناس امريكايي با اينكه معتقد است هيجگونه پيشگويي در باره ارتباط بين سن و رشد اخلاقي صحيح نيست و نيز افراد وقتي به يك مرحله معين از رشد مي رسند به طور قابل قبولي ملاحظه اي با يكديگر متفاوت اند ,  ولي در حين حال در مطالعات او مي توان حد و سني را در طول مراحل رشد اخلاقي مشاهده كرد .
رفتار اخلاقي كودكان در بين سالهاي زير هفت سال دورويه تنبيه يا پاداش است . اما از سنين هفت تا دوازده سالگي يعني مرحله اخلاق   « پسر خوب » و « دختر خوب » بودن در رفتار اخلاقي اين سنين مشاهده شده است . مرحله ديگر ۱۲ تا ۱۵ سالگي يعني دوران نوجواني است كه در اين دوران مرحله اخلاق بر پايه قانون و نظم مي شود كه ما اين دوران را دوران « مميزي يا دوران تشخيص » مي ناميم , و بالاخره مراحل نهايي رشد از سنين ۱۵ سال به بالا كه افراد , توانايي كافي براي تفكر انتزاعي و مجرد را پيدا كرده و به آخرين مرحله رشد ذهني نائل مي شوند . 
نظريه اريكسون در مورد رشد :
هشت مرحله رشد شخصيت و هويت انسان در نظريه اريكسون به اين شرح است :
مرحله اول : از تولد تا يك سالگي ( امنيت و اعتماد در مقابل احساس نا امني و عدم اعتماد )
مرحله دوم : از يك سالگي تا سه سالگي ( تكيه كردن بر خود در مقابل شرم و ترديد )
مرحله سوم : سه تا پنج سالگي ( ابتكار در مقابل احساس گناه ) در اين دوره اگر در كودك ابتكار و كفايت برآورده نشود احساس گناه و كم ارزشي و گوشه گيري پيدا مي شود .
مرحله چهارم : از شش تا يازده سالگي ( كار آيي در مقابل حقارت ) از نظر زيست در اين دوره تغييرات مهمي در كودك ديده نمي شود, حالت سكون و آرامش اين دوره مقدمه طوفانهاي دوره نوجواني است , با وجود اين در اين دوره پسران پرخاشجو تر  و معمولاً دختران پذيرا تر و مراقبت كننده تر هستند. دنياي كودك در اين دوره وسيع تر و پيچيده تر مي شود, مدرسه و نظام اجتماعي آن بصورت يك جهان تازه براي او مطرح مي شود و براي او دنياي همسالان به اندازه جهان بزرگسالان اهميت پيدا مي گند, بويژه آنكه كودك مي خواهد در چشم همسالان خود بهترين , زيرك ترين , مودب ترين و محبوب ترين فرد باشد . در اواخر اين دوره بازي اهميت خود را از دست       
مي دهد .
مرحله پنجم :  ( از دوازده تا هيجده سالگي ) در اين مرحله كه مرحله نوجواني است فرد نسبت به شخصيت خود , آگا هي پيدا مي كند ويك « من » كه وحدت بزرگتري از گذشته دارد و در ارتباط با يك گروه , شغل , جنس , فرهنگ و مذهب است در نوجوانان شكل مي گيرد .احساس هويت جنبه هاي گوناگوني دارد , جنبه رواني آن باعث شكل گيري « من دروني » نوجوان مي شود . او در اين دوره بايد بتواند زندگي گذشته و شخصيت دوره قبل خويش با وضع كنوني و جديدش , پيوند مناسبي ايجاد كند . همچنين در اين تلاشها او بايد به سئوالهاي مهمي در باره خويش , نظير : من كيستم ؟  جاي من در هستي كجاست ؟ پاسخ دهد .
چگونگي شكل گيري شخصيت نوجوان به وضعيت رشد رواني – اجتماعي قبلي او نيز مربوط مي شود اگر او در اولين مرحله از رشد به امنيت پايه اي دست يافته باشد , در دوره نوجواني به دنبال انسانها و عقايدي خواهد رفت كه به آنها ايمان پيدا كند و در جستجوي كساني خواهد بود كه داراي اعتقاد و استحكام شخصيتي هستند.(۲) 
رشد از نظر اسلام
طبق فرمايش پيشوايان اسلام كودك تا هفت سالگي آزاد و بدون قيد و بند حكمراني مي كند ( فقط به بازي فكر  مي كند و بس , اگر چه در اين زمان آموزش زبان مادري و آشنا ساختن كودك با محيط و اطرافيان بطور سريع انجام مي گيرد ) كودك فقط اجراي فرمان را مي خواهد و ديگر فكر نمي كند كه آيا اجراي تقاضاي او ممكن است يا نه ؟
مرحله دوم : از ۷ سالگي تا ۱۵ سالگي :
طبق فر مايش حضرت رسول در هفت سال دوم كودك آمادگي كامل جهت حرف شنيدن و اطاعت كردن پيدا      مي كند . لذا والدين بايد در اين مرحله نهايت كوشش را براي تربيت صحيح كودكان بكار ببندند , در اين مرحله كودك خواندن و نوشتن را فرا مي گيرد و براي يادگيري احكام آمادگي پيدا مي كند . در اين سنين الزام فرزندان به چگونگي پاكي و نظافت , نحوه وضو گرفتن , نحوه نماز خواندن و ساير تعليمات اخلاقي و ديني در حد و توان كودك آموزش داده مي شود . نحوه برخورد والدين با كودكان در اين سنين بسيار سرنوشت ساز است . كودك صداقت , امانت داري , محبت , صفا و …. را از والدين به ارث مي برد و بر عكس خداي نا كرده اگر چنين نبودند درغگويي , خيانت , دزدي و … را ياد خواهد گرفت .
مرحله سوم :  از ۱۵ سالگي الي ۲۱ سالگي :
در اين مر حله كه سن « تكليف » به آن گفته مي شود ديگر دوران كودكي سپري شده و بلوغ و به تبعيت آن تكليف جانشين آن مي گردد . در اين دوره بايد حرام و حلال خدا ياد داده شود , بايد نوجوانان محرمات ( يعني آنچه خدا اجتناب و دوري از آن را براي بندگانش واجب دانست ) ياد بگيرد و حلالهاي خداوند را نيز ياد بگيرد از قبيل كجا ها مي تواند برود و كجا ها نمي تواند برود .و غيره .
امام صادق (ع) فرمودند : دوست ندارم جوان را غير از اين دو كار ببينم يا عالم باشد يا دانشجو , پس اگر جوان چنين نبود از حد تجاوز كند و اگر افراط كند خود را ضايع مي كند و اگر خود را ضايع كند پس گناه مي كند و اگر گناه كند « قسم به كسي كه  محمد را به حق مبعوث فرمود » جهنمي مي شود پس مطابق فرمايش امام صادق (ع) جوان نبايد بيكار باشد يا بايد مشغول كار مفيد و يا كسب علم و دانش باشد و يا دانشمندي باشد كه جامعه از وجودش  بهره مند گردد در غير اينصورت بيكاري او را وادار به معصيت مي كند و عاقبت كمالات او را گرفته و به يك انسان بي هويت تبديل مي كند . 
همه دختر ها و پسسر ها و حتي يك كودك مميز نيز مي داند روزي  در صورتي كه عمر باقي باشد ازدواج خواهد كرد و اين سنت از اول خلقت بوده و بقاي نسل وابسته به آن است .پس مساله مهم اين نيست كه براي تحصيل آنچه كه روزي گريبانگير كه خواهد شد, عمرمان را تلف كنيم بلكه مهم اين است كه به اهداف لازم و ضروري از قبيل تحصيل دانش , اخذ مدارج عاليه و اشتغال سالم فكر كنيم و براي رسيدن به آن اهداف نهايت تلاش را بنمايم .
وقتي تلاش ما به ثمر رسيد يعني وقتي در حد و توان خودمان زحمت كشيديم و به نتيجه قابل قبولي كه سر زنش بر انگيز نباشد رسيديم آنوقت دوران فكر ازدواج سر مي رسد و در اين دوران بايد به فكر زندگي مشترك افتاد و از اين به بعد نحوه ازدواج و اينكه از زندگي مشترك چه مي خواهيم دغدغه خاطر خواهد شد و بايد جوان در اين سن يعني « سن ازدواج » مسائل مربوط به ازدواج را كاملاً ياد بگيرد .
تقريباً هر جواني از سن بيست سالگي به بعد بايد به فكر ازدواج باشد . و زماني كه از نظر مالي و تحصيلي به حدي رسيد كه بتواند زندگي مستقلي تشكيل دهد آنگاه اقدام به ازدواج كند .

مشكلات دوران كودكي
كمبود محبت , عدم امنيت و ترس از جمله مهمترين مشكلاتي است كه در دوران كودكي بوجود مي آيد . و اين مشكلات در خانواده هايي كه پد رو مادر ناسازگار هستند بيشتر است .
البته در ادامه و در ميان مبحث هاي مختلف به اين نكات اشاره خواهيم كرد . بنا براين والدين مي بايست با اين مشكلات بطور جدي برخورد كرده و نسبت به مشكلات فرزندانشان بي تفاوت نباشند . آزادي بيش از حد وسخت گيريهاي زياد تاثير بسيار زيادي در رفتار فرزندان خواهد گذاشت .در خانواده هايي كه فرزندان محبت كافي از والدين خود نمي بينند و يا خانواده هايي كه از امنيت كافي برخوردار نيستند( مثلاً پدر و مادر از هم طلاق گرفته اند ) معضلاتي براي فرزندان بوجود مي آورد كه در تحصيل , روابط اجتماعي و شغلي افراد ظاهر مي شود . اغلب كساني كه اعتماد به نفس پائيني دارند افرادي هستند كه در خانواده اي بزرگ شده اند كه از والدين خود مي ترسند و اين اعتماد به نفس پايين موجب بروز مشكلات فراواني مي شود , در ادامه مسائلي در مورد خود شناسي و به امور مربوط به قبل از ازدواج خواهيم پرداخت .
مسائل مربوط به قبل از ازدواج : ( خود شناسي )
هر يك از ما از ابتداي جواني مي داند كه « افسانه شخصي اش » چيست (منظور آن چيزي است كه تو هميشه آرزو داري كه انجام دهي ) .
در آن سن و سال ( جواني ) همه چيز روشن و واضح است , همه چيز امكان پذير است و آدم نمي ترسد كه خيالبافي كند و هر آچه را كه در زندگي دوست دارد مجسم كند و آرزو كند . معذالك با گذشت زمان , نيروي اسرار آميز شروع به مداخله مي كند تا ثابت كند كه تحقق « افسانه شخصي » محال است .
نيروهايي هستند كه به نظر شر مي آيند ولي در واقع به تو مي  آموزند كه چگونه « افسانه شخصي » ات را متحقق كني . آنها هستند كه ذهن و اراده تو را آماده مي كنند .چون يك حقيقت بزرگ در اين جهان وجود دارد , توهر كه باشي و هر چه بكني , وقتي واقعاً چيزي را بخواهي اين خواست در « روح جهان » متولد مي شود و اين ماموريت تو در روي زمين است و وقتي تو چيزي را مي خواهي همه جهان دست به يكي مي كند تا تو آرزويت را متحقق كني .
انسانها خيلي زود از علت زندگي خويش آگاه مي شوند .  …  و شايد براي همين هست كه خيلي زود از آن چشم   مي پوشند . خداوند مسيري را كه هر يك از ما بايد طي كند در دنيا نوشته است . بايد آنچه را كه براي تو نوشته است بخواني به خاطر داشته باش كه هميشه بايد بداني كه چه مي خواهي , همه چيز در زندگي نشانه است .
تنها ترس ما اين است كه آنچه را داريم از دست بدهيم , خواه زندگيمان باشد و خواه شغلمان اما اين ترس زماني از بين مي رود كه بفهميم كه داستان زندگي ما و داستان جهان هر دو را يك دست واحد رقم زده است .
اگر در زمان حال باشي زندگي تبديل به جشن دائمي مي شود , به عيد بزرگ چون هميشه در لحظه اي كه در آن زندگي مي كنيم جريان دارد و فقط در آن لحظه .
وقتي آدم عاشق مي شود همه چيز بيشتر معنا دارد . بدون اينكه فهميده باشي كه عشق در هيچ شرايطي مانع از تحقق « افسانه شخصي » يك مرد نيست . و اگر اينطور باشد يعني آن عشق واقعي نبوده است .
عشق حقيقي به زبان جهاني سخن مي گويد. اگر آنچه يافته اي خالص باشد( منظور عشق) هرگز فاسد نخواهد شد و مي توان به سوي آن باز گردي ,ولي اگر خشتي نا پايدار باشد مثل انفجار يك ستاره آنوقت در باز گشت چيزيي نخواهي يافت . فقط يك انفجار نور ديده ايم خود ايم هم ارزش تجربه كردن داشته است 

خرید و دانلود

با قیمت 5,500 تومان
  • انتشار : ۲۶ فروردین ۹۵
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج