گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 91 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 7,000 تومان

دانلود رایگان تحقیق ایمنی-دانلود رایگان مقاله ایمنی-خرید اینترنتی تحقیق ایمنی-دانلود اریگان فایل تحقیق ایمنی-تحقیق ایمنی-دانلود رایگان پروژه ایمنی

تاین فایل قابل ویرایش می باشد وشامل موارد زیر است:
این فایل در کل به موارد ایمنی در محیط های کاری می پردازد:از قبیل کار با اره،امینی در حمل ونقل دریایی-ایمنی کار با ماین های بزرگ-ایمنی برش چوب و…که بسیار مفید است برای کسانی که با این مسائل سر وکار دارند

مهندسی صنایع چیست؟

  v مهندسي صنايع عبارتست از كاربرد اصول و تكنيكهايي به منظور بهبود، طراحي و نصب سيستمها نظیر نیروی انسانی، مواد، اطلاعات، انرژي و تجهيزات- براي فراهم آوردن امكان توليد كالاها و ارائه خدمات بشكل كارا و مطلوب.

  v فعاليتهاي مهندسي صنايع همانند پلي است كه ارتباط بين اهداف مديريت و عملكرد عملياتي سازمان را ايجاد مينمايد.

  vمهندسي صنايع تنها رشته مهندسي است كه عامل انسان، يكي از مولفه هاي اصلي سيستمهاي مورد مطالعه آن را تشكيل ميدهد. در نتيجه مهندسان صنايع در تيمهاي ميان رشته اي براي امور برنامه ريزي، نصب و كنترل و بهبود فعاليتهاي موسسات به خدمت گرفته ميشوند.

   v مهندسین صنايع، بستر لازم براي تعامل تخصصهاي مختلف و كار گروهي را به بهترين وجه ايجاد نموده که در نتيجه امور طرح، برنامه ريزي، اجرا و نظارت بر عملكرد نظامهاي توليدي خدماتي بشكل منسجمتر انجام ميشود و در نهايت انسجام امور به بهبود مستمر در جهت سهولت كارها، راحتي كاركنان، كاهش هزينه ها، ارتقاء كيفيت و جلب رضايت مشتريان منجر ميشود.

۲-    اهمیت مهندسی صنایع

با توجه به تحولات اقتصاد جهانی، قدرت رقابت، شرط اساسی مؤفقیت در کسب و کار نوین محسوب میشود که این قدرت رقابتی به استفاده بهینه از منابع در دسترس شامل مواد، منابع انسانی، ماشین آلات، منابع اطلاعاتی و منابع مالی- وابسته است. در کنار این مسایل توجه به نو آوریها و ارتقاء کیفی محصولات و خدمات که از طریق تلاش برای یافتن طرحهای بهبود یافته و همچنین تحول در فرآیند کسب و کار نیز، بقاء و رشد مؤسسات را در پی خواهد داشت. در نتیجه مهندسی صنایع، ابزار لازم برای حصول اهداف سازمانی را بطور فراگیر و سیستماتیک فراهم می آورد و این نشانگر نقش و اهمیت بالای مهندسی صنایع بعنوان موتور محرّک حرکت سازمانهای امروزی است.

۳- ابعاد محوری مورد انتظار از مهندسین صنایع

 1. مهارت‌ها و فنون مهندسي صنايع را كه نقشي حياتي در هر فرآيند بازسازي اقتصاد و اجتماعي دارد، به خدمت گيرد.

۲٫ طيف قابل ملاحظه‌اي از بهبود در بهره‌گيري از منابع مالي، انساني، زماني و معنوي در دسترس را با استفاده از ابزارهاي علمي مدل‌سازي و شبيه‌سازي، تحقق دهد.

۳٫ توانايي تدارك سطح هرچه بالاتري از رضايت از خدمات را براي مشتريان در حرفه‌هاي گوناگون ايجاد كند.

۴٫  تغيير در ميزان راندمان فعاليت‌هاي در حال انجام در سطح كارگاه‌هاي اجرايي گوناگون را پديد آورد.

۵٫  بهبود در شرايط عرضه خدمات و ايجاد رفاه بيشتر را با ايجاد ارزش افزوده در فعاليت‌ها و رفع تنگناها و نارسايي‌ها ايجاد كند.

۶٫ بهره‌گيري از فنون بسيار مقدماتي اندازه‌گيري كار و زمان و روش‌سنجي تا گونه‌هاي بسيار پيشرفته و مدرن مديريتي توسط كاركنان مديريت در سطوح مختلف را در دستور كار خود داشته باشد.

۷٫ ايجاد راهكارهايی جهت مقابله با فشارهاي تحميلي از سوي بازار، براي افزايش دادن توانايي‌هاي بازار كار در برابر رقابت گوناگون رو در روي، شناسايي تقاضاهاي جديد و فزاينده مشتري در دستور كار او باشد.

 8.  اخذ تدابير متنوع براي ايجاد رضايت، خشنودي و وفاداري در مشتريان گوناگون. علاوه بر اين، حوزه‌هاي مختلف ارايه توليد و خدمات، بخشي از تلاش‌هاي او باشد.

  9.  فنون كاهش دادن قيمت‌ها، ضمن حفظ كيفيت و نيز ترجمه كيفيت‌هاي جديد (آوردن كيفيتي به جاي كيفيت ديگر) مورد انتظار، ولي پنهان از سوي مشتريان را، به خدمت گيرد.

۱۰٫  زمان‌هاي كوتاه‌تر در تحويل كالا و خدمات را به اشكال مختلف محقق سازد

۱۱٫  توانايي به خدمت گرفتن فناوري‌هاي جديد روباتيك، طراحي و توليد توسط كامپيوتر، شناسايي خودكار، انبارداري و هدايت خودكار امكانات و تجهيزات در خدمت او باشد.

۴- اصول فکری و دیدگاه های مهندسین صنایع

ا ) خلاقیت : با توجه به گستردگي مسائل، مهندسي صنايع همانند اقيانوسي از فنون و علوم مختلف به عمق نيم متر می باشد که موجب می شود برای مهندسین صنایع فرصتي فراهم شود تا ايده هاي جديد و خلاق خود را در زمينه هاي مربوطه مطرح نمایند.

۲ ) تفکر فراگیر : نگرش فراگير موجب ميشود مسائل از كل به جز و تعامل اجزا با هم مورد بررسي دقيق قرار گرفته و مدل كاملي از سيستمهاي مورد نظر تهيه و مسائل مورد نظر آن به بهترين شكل طرح و بررسي گردد.

۳ ) رهبری گروه : حسن اجرای سیستم طراحی شده یک ضرورت مهم تلقی میشود، لذا مهندسین صنایع علاوه بر طراحی سیستم مورد نظر، سيستمهاي پيادهسازي و اجرا را نيز پيريزي نموده و نقش رهبري گروههاي كاري را موثرتر دنبال مينمايد.

۴ ) مدیریت زمان : امروزه اهميت زمان و فرصتهاي آن با توجه به عرصه تنگاتنگ رقابت اقتصادي براي همگان واضح و بديهي است. در اين خصوص مهندسي صنايع با درك موضوع تكنيكهايي را بكار ميگيرد كه عامل زمان اجراي اجزاي كاري را در تمامي فرايندها مورد توجه و مديريت قرار ميدهد.

۵ ) ارتباط بهره وری و بهبود مستمر : مهندسي صنايع با پذيرش اين اصل كه سطح دانش و مهارتها، يك مقوله نسبي است همواره سعي در افزايش بهره وري و بهبود وضعيت كاري نموده و سعي بر آن می دارد تا همواره امور، اثر بخشتر و كاراتر شود.

۶ ) ذهن کنجکاو و یادگیری : یک مهندس صنایع همواره به این نکته توجه دارد که هر مسأله و موردی را منحصر بفرد بررسی و سعی بر تعیین کشف واقعیتهای حاکم بر اجزاء و کل سیستم نماید.

۵- زمینه های کاری مهندسین صنایع

بحث اشتغال و بازار کار مهندسین صنایع را می توان در سه بخش مورد بررسی قرار داد :

 1 ) مشاغلی که مهندسین صنایع می توانند در آنها مشغول به فعالیت شوند : بانكداري، خدمات مشاوره اي، صنعت بيمه، شركتهاي هواپيمايي، كشتيراني، بيمارستانها، كارخانجات، كشت و صنعت، خدمات شهري، استاديومهاي ورزشي و …

۲ ) زمینه های کاری که مهندسین صنایع می توانند در مشاغل مطرح شده در مطلب فوق، فعالیت داشته باشند : برنامه ريزي استراتژيك و عملياتي سازمان، مديريت توليد، مديريت مهندسي، مديريت پروژه، مهندسي لجستيك، سيستمهاي توليدي، مهندسي سيستمهاي كيفيت، مهندسي سيستمهاي اطلاعاتي، مهندسي مالي، مهندسي ارزش، مهندسي سيستمهاي بهره وري، طراحي  فرايندها و ساختارهاي سازماني

۳ ) پست های سازمانی : رئيس مهندسي صنايع، سرپرست امور سازماني، رئيس امور برنامه‌ريزي و بودجه، سرپرست امور سازماني، رئيس وام و سرمايه‌گذاري، رئيس برنامه‌ريزي و تحليل‌هاي مالي، سرپرست آمار و گزارش‌هاي تطبيقي، رئيس امور راه‌اندازي طرح‌ها، سرپرست هماهنگي و پشتيباني تداركاتي، رئيس مهندسي فرآيند، كارشناس ارشد بودجه و كنترل هزينه، سرپرست برنامه‌ريزي، سرپرست كنترل و پيشرفت برنامه‌ها، رئيس برنامه‌ريزي و كنترل پروژه، تحليل‌گر سيستم، مهندس برنامه‌ريز، كارشناس ايمني، كارشناس تشكيلات و روش‌ها، مدير پروژه، مدير انتقال تكنولوژي، رئيس تعمير و نگهداري، برنامه‌ريز و سرپرست بانك اطلاعاتي، مسئول سيستم‌هاي پشتيباني مديريت، مديرتكنولوژي، برنامه‌ريز توليد و رئيس سالن توليد

 بخش دوم

رشته صنایع در دوره ی کارشناسی دارای چهارگرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، تولید صنعتی، تکنولوژی صنعتی و ایمنی صنعتی است. البته گرایش های ذکرشده درسطح کارشناسی تفاوت چندانی با یکد یگر ندارند، چرا که دانشجویان هر یک از گرایش های فوق ازمیان ۱۴۲واحدی که دردوره کارشناسی می گذارنند تنها ۱۰تا ۱۵ واحد شان بایکدیگرمتفاوت است. که در این میان گرایش ایمنی صنعتی با ۲۵ واحد اختصاصی متفاوت ، بیشترین تفاوت را با گرایش های دیگردارد و دانشجویان همین واحدهای متفاوت را نیز می توانند در ۸ واحد اختیاری خویش انتخاب کرده و بگذرانند. برای مثال فارغ التحصیل گرایش تولید صنعتی می- تواند به جای گرایش تحلیل سیستم ها فعالیت کند .

۱-    برنامه ریزی و تحلیل سیستمها

تعریف کلی : از ابزارهاي طراحي و تحليلي براي ايجاد نظام‌هاي گوناگون بهينه در فعاليت‌هاي متنوع انسان، ماشين بهره‌مي‌گيرد (نظام بهينه طراحي مي‌كند)

ویژگی ها :

 1- با استفاده از روش‌هاي نظام‌مند و مدل‌هاي رياضي، مسايل تصميم‌گيري در سطح واحدهاي اجرايي را تجزيه و تحليل كرده، بهترين راهكارها را در استفاده موثر از منابع موجود و عملكرد معقول اجزاء متشكله نظام‌ها به مدد ابزارهاي تحليلي، ارايه نمايد.

۲-  اطلاعات جمع آوری شده را با استفاده از نرم افزارهای مختلف و مدل های ریاضی تجزیه و تحلیل نموده،  موارد بدست آمده را تنظیم وثبت کرده  و در اختیار واحدهای مختلف قرارمی دهد.

۳- با جمع آوری اطلاعات و هماهنگ کردن ارگانها وسیستم های مختلف (سیستم های کیفیت، سیستم های مالی، سیستم های تدارک، سیستم های حسابداری و…) وارائه چارتی کامل ازآنها سعی برآن دارد تاسیستم ها را ازنظر مدیریت زمانی (زمان سنجی) بهبود بخشیده، تقسیم کار را به بهترین نحو بین نیروی انسانی و ماشین آلات انجام داده تا بیکاری در سیستم ها کاهش یابد 

۴- خط تولید را موازنه کرده و نقاط گلوگاهی را مشخص می نماید تا خروجی با حداقل هزینه، بهبودیافته و بالانس شود.

۵- مهندسی تحلیل سیستم ها نسبت به سایرگرایش ها به بررسی جامع تر وکلان تر پروژه ها وسیستم ها می پردازد

۶- مباحثي چون طرح‌ريزي اطلاعاتي و كنترل مديريت، برنامه‌ريزي حمل و نقل، اصول شبيه‌سازي، تجزيه و تحليل نظام‌ها و اصول مديريت كه وابستگي مطلوبي به رياضيات و آمار دارد را، مي‌توان بخشي از زمينه‌هاي علمي- تخصصي اين كارشناس ذكر كرد.

مثال : یک مهندس تحلیل سیستم با مدل‌سازي مي‌تواند شبكه لوله‌كشي آب شهر را كه در گذر زمان نياز به تعمير و نگهداري پيدا مي‌كند، طوري برنامه‌ريزي كند تا، از كارافتادگي‌ها – به دليل نياز به تعميرات – به حداقل برسند. یا چگونه واحد توليدي يا خدماتي را برنامه‌ريزي بهينه كند تا به ميزان قابل توجهي به اهداف تعريف شده، دست‌يابد . 

۲-    تکنولوژی صنعتی

تعریف کلی: با استفاده از مهارت‌هاي اجرايي و ذكاوت‌هاي فني، تجهيزات و تسهيلات مورد استفاده در بخش توليد و خدمات را طراحي نموده و تدابير لازم براي ساخت و ساز‌آنها را تعيين مي‌نمايد (بهينه‌سازي در ساخت و ساز مي‌كند)

خرید و دانلود

با قیمت 7,000 تومان
  • انتشار : ۰۸ اسفند ۹۴
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج