گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 142 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 4,500 تومان
دانلود رایگان تحقیق تاريخچه بورس اوراق بهادار در جهان-خرید اینترنتی تحقیق تاريخچه بورس اوراق بهادار در جهان

 دانلود رایگان مقاله تاريخچه بورس اوراق بهادار در جهان-تحقیق تاريخچه بورس اوراق بهادار در جهان

 این فایل در ۲۱صفحه قابل ویرایش تهیه شده وشامل موارد زیر است:


رشد بورس و جا افتادن آن در در عمليات تجاري و اقتصادي با انقلاب صنعتي اروپا و شكوفايي اقتصاد تازه متحول شده آن قاره از كشاورزي به صنعتي همراه بوده است در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با فایل توضیحات مفصلی می دهیم 

 

 

اولين تالار بورس رسمي در جهان در شهر آنورس بلژيك در سال ۱۴۶۰ تاسيس گرديد و سپس از قرن هفدهم به بعد بورسهاي ديكر كشورها نظير بورس آمستردام ، لندن ، نيويورك و ساير بورس ها تاسيس شدند . بورس معروف امريكا ابتدا زير درخت نارون بزرگي در نيويورك ايجاد و سپس به بورس معروف وال استريت تبديل گشت كه يكي از بزرگترين بازارهاي بورس دنياست بورس وال استريت با جمع آوري مبالغي به عنوان وروديه از دلالان ( كارگزاران ) و گسترش عمليات تقويت شد و به مجتمع تجاري عظيمي مبدل گرديد كه بعدها به نام (( بورس سهام نيويورك )) رسماً به ثبت رسيد . در حال حاضر تعداد كارگزاران اين بورس به چند هزار شخص حقيقي و حقوقي بالغ مي گردد .

بورس نيويورك در حال حاضر بزرگترين بازار سرمايه دنياست در ژاپن چندين بورس فعال و معتبر وجود دارد كه با سيستم بانكي ارتباط دروني فراواني دارد .

بي سبب نيست كه نه بانك از ده بانك بزرگ دنيا به ژاپن تعلق دارد و از حدود جمعيت ۱۲۳ ميليون نفري ژاپن ۲۹ ميليون نفر سهامدار هستند .

تمام بورس هاي معتبر دنيا در سازماني به نام (( فدراسيون جهاني بورس اوراق بهادار )) عضو هستند كه بورس تهران نيز از سال ۱۳۷۱ يكي از اعضاي دائمي آن است . در حال حاضر در اغلب كشورهاي دنيا تشكيلات بورس وجود دارد و فدراسيون بورس هاي جهان با سي و شش عضو وابسته و پيوسته به عنوان يك سازمان هماهنگ كننده بين المللي نسبت به همكاري و تشريك مساعي بين بورسها تهيه و ابلاغ ضوابط عملياتي ، حفاظت از منافع و حقوق صاحبان سهام و توسعه بازار سرمايه فعاليت مي نمايد .

بازارهاي مالي جهان از رشد قابل قبولي برخوردار بوده اند و همين امر موجب جذب سرمايه ها و پس از اندازها به سمت اين بازار شده است در سال ۲۰۰۳ ميلادي نيز بورسهاي جهان سال نسبتاً خوبي داشتند . بازار امريكا نيز اوضاع نسبتاً خوبي را در سال ۲۰۰۳ تجربه كرد . به طوري كه شاخص اس لندپي ۵/۲۸ درصد و نسدك حدود ۵۰ درصد بازدهي نشان دادند . ژاپني ها با ۲۵ % درصد بازدهي براي نيكي ۲۲۵ سال خوبي را پشت سر گذاشتند و در منطقه اروپا ، نروژ با بازدهي ۱/۴۶ درصدي شاگرد اول سال ۲۰۰۳ بود . در شكل ۲-۲ كارنامه شاخص هاي معتبر دنيا در مقايسه با سال ۲۰۰۲ ميلادي نشان داده مي شود

 تاريخچه بورس اوراق بهادار در ايران

تاريخچه بورس اوراق بهادر در كشور ايران سه دوره متمايز را در برمي گيرد . دوره اول آغاز تاسيس تا سال ۱۳۵۷ ، دوره دوم از پيروزي انقلاب اسلامي تا پايان جنگ تحميلي و بالاخره دوره سوم از سال ۱۳۶۸ تا كنون را شامل مي شود .

اگر چه در قانون تجارت مصوب سال ۱۳۰۴ كه برگرفته از قانون تجارت فرانسه بود . مقرراتي درباره سهام شركتها آمده بود ولي اولين زمزمه هاي تشكيل بازار بورس در ايران به سال ۱۳۱۵ شمسي بر مي گردد كه دو نفر كارشناس از كشورهاي بلژيك و هلند جهت مطالعه و بررسي شرايط ايجاد بورس به ايران آمدند .

با شروع جنگ جهاني دوم اين كار متوقف و به فراموشي سپرده شد تا اينكه در سال ۱۳۳۳ مطالعات محددي توسط چندين وزارتخانه و سازمان دولتي آغاز گشت و در نهايت در سال ۱۳۴۵ قانون تشكيل بورس اوراق بهادار تهيه و تصويب و از بهمن ماه سال ۱۳۴۶ عملاً كار بورس تهران آغاز گشت . شايان ذكر است كه قبل و در حين تشكيل بورس تهران . در چندين دوره بازار سرمايه كشور شاهد تحركاتي از جمله انتشار اسناد خزانه ( نوعي اوراق قرضه زير يك سال تعيين شده توسط دولت با نرخ بهره كم ) در سال ۱۳۲۰ انتشار اوراق قرضه ملي همزمان با نهضت ملي شدن صنعت نفت در سال ۱۳۳۰ و انتشار اوراق قرضه دفاعي بلنك كشاورزي ، اوراق قرضه نوسازي عباس آباد ، اوراق قرضه اصلاحات ارضي و چندين مورد ديگر در دهه هاي ۴۰ و ۵۰ شمسي بود .

بررسي اجمالي عملكرد بورس اوراق بهادار تهران از شروع تا كنون :

در ساليان اوليه تشكيل بازار بورس به دليل نبود فرهنگ بورس ، عملكرد شركتهاي سهامي در ساليان قبل عدم صداقت مديران شركتها نسبت به سهامداران نبود موسسات حسابرسي حرفه اي ، انتخاب بازرسان شركتها از بين خود مديران . . . فعاليت بورس نمود چشمگيري نداشت ولي از سالهاي ۱۳۵۳ به بعد افزايش تعداد شركتهاي سهامي عام در بورس و نيز ارائه سه نوع اوراق قرضه دولتي ، گسترش مالكيت و اوراق قرضه شهرداري تهران در بورس حجم معاملات نسبتاً افزايش يافت و به حدود ۴۵ ميليارد دلار در سال ۱۳۵۶ رسيد .

مجموع حجم معاملات دهه اول ۵۷-۱۳۴۶ ميبلغ ۱۵۰ ميليارد ريال بود كه ۵۵ درصد آن مربوط به اوراق قرضه و ۴۵ درصد ديگر به سهام شركتها مربوط مي شد . به طور كلي دوره اول فعاليت بورس به دلايلي از قبيل تركيب سهامداران بورس ، وجود شركتهاي سهامي خاص و تضامني خانوادگي ، اليگارشي مالي و تسلط برخي از خاندانهاي خاص بر شركتهاي عمده ،‌وامهاي ارزان قيمت سيستم بانكي و بالاخره فقر فرهنگي عملكرد چندان موفقي نداشت .

همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۷ بورس تهران وارد دومين دوره حيات خود گشت كه سه واقعه مهم در اين دوره سرنوشت بورس را رقم زد . در سال ۱۳۵۷ به دنبال بروز اعتصابات و خروج منابع متنابهي ارز از كشور ، فعاليت بورس شديداً كاهش يافت و واقعه اول ، يعني تصويب قانون ملي شدن بانك به ۹ بانك شامل ۶ بانك تجاري و ۳ بانك تخصصي تقليل يافت و در كنار آن شركتهاي بيمه هم كه خصوصي بودند در اختيار دولت قرار گرفتند كه در نتيجه اين اقدامات خريد و فروش سهام متعلق به بانكها و شركتها متوقف و بورس تهران دچار ركود كاملي شد .

واقعه دوم تصويب قانون حفاظت و توسعه صنايع ايران در تيرماه ۱۳۵۸ توسط شوراي انقلاب بود كه بسياري از صنايع و موسسات به نحوي از مالكان قبلي خلع يد شده و تحت مديريت و مالكيت دولتي قرار گرفتند . بدين ترتيب از ۱۰۵ واحد فعال در بورس شامل ۷۹ شركت توليدي ۲۴ بانك و دو شركت بيمه تعداد ۳۱ شركت توليدي ، ۲۴ بانك و دو شركت بيمه نتيجه حجم معاملات روي سهام كاهش شديدي يافته و اندك معاملاتي نيز كه صورت مي گرفت . بيشتر روي اوراق قرضه بود و بالاخره واقعه سوم در سال ۱۳۶۲ با تصويب قانون عمليات بانكي بدون ربا و تشخيص ربوي بودن بهره معين موجب توقف پرداخت بهره اوراق قرضه سد و عملاً اوراق قرضه نيز از بورس خارج گشت در مجموع حجم معاملات از ۴۵ ميليارد ريال در سال ۱۳۵۶ به ۴۹ ميليون ريال در سال ۱۳۶۰ كاهش يافت . طي سالهاي ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۸ اگر چه روند صعودي ضعيفي بر معاملات بورس حاكم شد ولي در مجموع به دليل برداشت منفي جامعه درباره بورس ادامه جنگ با عراق و وضعيت  خاص اقتصادي اين دوره را مي توان دوره ركود و فترت بورس نام برد . تنها در سال ۱۳۶۷ با حجم معاملاتي قريب به ۱۰ ميليارد ريال و برخي از مصوبات جديد طليعه حيات جديدي در بازار بورس دميده شد .

خرید و دانلود

با قیمت 4,500 تومان
  • انتشار : ۲۵ اسفند ۹۴
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج