گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 117 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 4,000 تومان
این فایل در قالب PDFتهیه شده وشامل موارد زیر است:

زندیان یا زندیه یا دودمان زند نام سلسله ای ایرانی و لر تبار است و میان فروپاشی افشاریان تا برآمدن قاجار به درازای چهل و شش سال در ایران بر سر کار بودند. این سلسله به سردمداری کریم خان زند از طایفه زند از سال ۱۱۶۳ هجری قمری در ایران به قدرت رسید. کریم‌خان، ایلخان طایفه زند بود. پدرش «ایناق خان» نیز ایلخان بود. کریم خان در آغاز یکی از سرلشکران سپاه نادرشاه افشار بود که پس از مرگ نادر با همراهانش بازگشت. او فردی مدبر[۱] بود. او را لحاظ برخورد با مردمان نیکوترین فرمانروا پس از حمله اعراب به ایران دانسته‌اند. کریم خان خود را وکیل الرعایا نامید و از لقب شاه پرهیز کرد. او بطور موقتی ملایر را پایتخت و مقر فرماندهی خود نمود توانست بر کل ایران مسلط شود و سپس[۲][۳] شیراز را پایتخت خود گردانید و در آبادانی آن کوشش نمود. ارگ، بازار، حمام و مسجد وکیل شیراز از کریمخان زند وکیل الرعایا به یادگار مانده‌است.
آشنایی با سلسله زندیان
طایفۀ زند از طوایف لر هستند که پیش از ظهور کریم خان چندان اسم و رسمی در تاریخ نداشته اند. ایل زند که اصلاً در یکی از مضافات ملایر اقامت داشتند در ایام تسلط عثمانی ها بر مغرب ایران در عهد افاغنه گاهی بر ترکان می تاختند و زمانی بر افغانان. نادر پس از بیرون کردن این دو طایفه از ایران زندیه را سرکوبی نمود و جمع کثیری از ایشان را به خاک دره گز خراسان کوچ داد و آنان را در مقابل مساکن ترکمانان حوالی ابیورد نشاند.
در زمان عادل شاه زندیه به خیال مراجعت به اوطان اصلی اختیار خود را به دست یکی از سپاهیان قدیم نادری که کریم توشمال نام داشت سپردند. کریم به یاری برادر خود صادق زندیه را با وجود تعرضات اردوی علی شاه به خاک ملایر برگرداند و از این ایام ریاست ایل زند به عهدۀ کریم نهاده شد.
سلطنت کریم خان زند
از بعد از قتل محمد حسن خان قاجار کریم خانو که در ۱۱۶۳ ظهور کرده بود تقریباً با استقلال بر تمام ایران به استثنای خراسان حکومت یافت و تا سال مرگ خود پیوسته این حال برقرار بود. کریم خان به پاس حق نعمت هیچ وقت متعرض خراسان که در دست شاهرخ میرزا نابینا بود نشد و شاهرخ تا آخر حسات با اسمی از سلطنت در آن جا حکمرانی می کرد.
بعد از محمد حسن خان کسی که با مخالفت با کریم خان برخاست فتحعلی خان افشار از اتباع آزاد خان افغان بود. کریم خان و شیخ علی خان به دفع او به ارومیه رفتند. شیخ علی خان از معرکه گریخت، ولی کریم خان مقاومت به خرج داد و فتح علی خان پس از عذرخواهی عفو شد و کمی بعد در نتیجۀ سوء رفتاری بدست یکی از کسان خان به قتل رسید و در همین اوقات بود که کریم خان درست معلوم نیست به چه علتی شیخ علی خان زند را کور کرد و ظاهراً این سردار که به فتوحات خود مغرور شده بود، در توطئه ای که برای قتل کریم خان در حین محاصرۀ ارومیه شد دخالتی داشته است.

پس از دفع فتح علی خان افشار و مسلم شدن آذربایجان، زندیه کرمان و یزد و جنوب خراسان را هم تحت امر خان خود آوردند و کریم خان از این تاریخ تا سال آخر عمر خویس به لشکرکشی مهمی مبادرت نورزید، بلکه بیشتر اوقات خود را در شیراز که آن جا را به پایتختی اختیار نموده بود، صرف خوشگذرانی و ترفیه حال مردم و آبادی نمود و کوششی که به خصوص در تیه اسباب عیش و راحت مردم دو دفع ظلم و تعدی از ایشان داشته است بیش از هر چیز کریم خان را محبوب معاصرین و در نزد همه سربلند و نیک نام ساخته است.
مرگ کریم خان در ۱۳ صفر ۱۱۹۳
کریم خان در اواخر عمر به مرض سل مبتلی گردید و چون سن او در این تاریخ قریب به هشتاد بود روز به روز ضعف و انکسار بر مزاج او راه یافت. واقعۀ قتل علی محمدخان و شورش اعراب و بعضی انقلابات دیگر که در پارده ای از ولایات بر اثر انتشار خبر دروغی مرگ او بروز کرده بود، کریم خان را روز به روز نحیف تر و افسرده تر می کرد تا آن که در سیزدهم صفر قولنجی سخت بر او دست داد و خان بلند نظر زند از همین مرض در تاریخ مذکور در شیراز فوت نمود. مدت کرّ و فرّ و حکومت کریم خان مجموعاً بالغ بر سی سال و هشت ماه بود.
پادشاهی لطفعالی خان و پایان سلسله زندیه
لطفعلی خان که آخرین پادشاه خاندان زند و پسر جعفر خان یعنی نوادۀ برادری کریم خان است در قلیل مدتی که پادشاهی کرد با وجود کمی سن به فتوحات مهم نایل آمد و از خود رشادت ها و شجاعت های بسیار بروز داد و تا زنده بود، آقا محمدخان قاجار از دست او بر جان و دولت خود اطمینانی نداشت، اما بدبختانه لطفعالی خان به علت جوانی و بی تجربگی از سیاست و مردم داری خالی بود و تدبیر ملک رانی نداشت و به علت غرور و جهل به نصیحت خیراندیشان گوش فرا نمی داد و همین معایب نگذاشت که او از فتوحات خود نتیجۀ ثابتی بردارد. به زودی از پا درآمد و دولت زندیه به قتل او انقراض یافت.

خرید و دانلود

با قیمت 4,000 تومان
  • انتشار : ۱۰ فروردین ۹۵
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج