گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 155 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 4,000 تومان
دانلود رایگان تحقیق سنسورهای مغناطیس سنج-خرید اینترنتی تحقیق سنسورهای مغناطیس سنج-دانلود رایگان مقاله سنسورهای مغناطیس سنج-تحقیق سنسورهای مغناطیس سنج

این فایل در ۳۵صفحه قابل ویرایش تهیه شده وشامل موارد زیر است:

یک مغناطیس سنج ، ابزاری است با یک حسگر که شدت جریان مغناطیسی B را اندازه می گیرد (در واحدهای تسلا یا AS/m2 ) ، زمین یک میدان مغناطیسی ضعیف تولید می کند که شدت جریان (درهوا) در حد ۱۸ میکروتلسا در برخی بخشهای امریکای جنوبی تا حدود ۶۰ میکروتلسا در دایره قطبی و قطبین دارد. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما توضیحات مفصلی می دهیم.

شامل مواردی چون آهن ربا می باشند که دارای میدانهای مغناطیسی خاص خود علاوه بر رسانش مغناطیسی بسیار بالا می باشند. موادی مثل این تغییراتی در جریان مغناطیسی زمین ایجاد می کنند که به سوی آنها در جریان می باشد. مغناطیس سنج ها می توانند این آشفتگی را بررسی کنند.

یک مغناطیس سنج، شدت جریان مغناطیسی را در یک نقطه از فضا اندازه می گیرد که حسگر واقع شده است. یک بهم ریختگی ایجاد شده توسط یک شی ء مغناطیسی (دوقطبی مغناطیسی) عمدتاً باعث افت شدت برحسب مربع مسافت موجود از آن شی ء میشود. بنابراین حداکثر فاصله ای که یک مغناطیس سنج خاص می تواند بررسی کند مستقیماً متناسب با ریشه مربع حساسیت مغناطیس سنج می باشد. حساسیت عمدتاً برحسب نانوتسلا [ ۱۰ T]  یا گاما (واحد غیر SI که بسیاری از زمین شناسان استفاده می کنند) یا پیکوتسلا [ ۱۰-۱۲ T] یا فمتوتلسا [ ۱۰-۱۵T] می باشد. در کل، مغناطیس سنج ها به دو گروه تقسیم می شوند که به لحاظ کارکرد و نحوه کارآیی با هم خیلی فرق دارند :

 مغناطیس سنج برداری که مقدار شدت جریان را در یک جهت خاص در فضای سه بعدی اندازه میگیرد (شدت جریان مغناطیسی، یک متوسط برداری است که دارای جهت علاوه بر بزرگی است.) یک مثال آن، مغناطیس سنج دروازه جریان۱ است که می تواند توان هر بخش از میدان زمین را با جهت دهی حسگر در جهت بخش مورد نظر اندازه گیرد.

شكل ( ۲) انواع ميدانهاي مغناطيسي را كه براي كاربردي حسگري مختلف به آنها برخورد مي كنيم، نشان مي دهد.. به طوري كه در شكل مي بينيد ميدان هاي مغناطيسي در محدوده ی ۱۰ T تا T 103  دامنه وسيعي از كاربردهاي حياتي را از ناوبري فضايي تا كاربردهاي پزشكي دربرمي گيرند . بنابراين، علاقه ي زيادي براي توليد حسگري وجود دارد كه بتواند اين گونه ميدانها را به صورت باصرفه و مؤثر اندازه گيري كند. . به علاوه، از آنجا كه ميدان مغناطيسي به عنوان يك كميت برداري هم داراي كميت و هم داراي راستا است، در نتيجه حسگري كه هم حساسيت و هم جهت يابي بالايى داشته باشد،

 حسگرهاي فلاكس گيت و SQUID دامنه اي از حسگرهاي ميدانهاي مغناطيسي را در بر مي گيرند كه از نظر كاربردي بسيار اهميت دارد. بد نيست كه مقايسه اي بين اين دو نوع حسگر داشته باشيم تا مزايا و معايب آنها را مشخص كنيم. تنها حسگري كه تا كنون براي اندازه گيري فعاليت مغناطيسي زيستي پزشكي مورد استفاده قرار گرفته است حسگرSQUID  است. سيستم عصبي و فعاليت قلبي در انسان ، ميدانهاي مغناطيسي ايجاد مي كند كه اگر با قدرت تفكيك و دقت بالاحس شود، عملكرد قلب و مغز را خيلي بهتر از روشهاي متعارف نوار قلب و نوار مغز(EEG) نشان مي دهد.  SQUID نسبت به پيل فلاكس گيت مزيت واضحي از نظر حساسيت دارد، ولي براي عملكرد خود نياز به حالت ابررسانايي ماده دارد كه فقط در دماهاي خيلي پايين به كمك ازت مايع برقرار مي ماند.لذا اين حسگرها بسيار شكننده و گران قيمت هستند ونمي توان براي كاربردهايي كه از نظر توان و فضا محدوديت عمده دارند (مثلاً در زيردرياييها و ماهواره ها) از آنها استفاده كرد. بنابراين حسگرهاي فلاكس گيت بهترين گزينه براي اين قبيل كاربردها مانند امور دفاعي، كاوش فضا، و غيره هستند.

سنسورهاي مغناطيسي خود به دو دسته اصلي تقسيم مي شود:

مغناطیس سنج های کوانتومی ۱

مغناطيسي سنج هاي كوانتمي که از خواص بنيادي اتم  استفاده  مي کند  براساس حرکت چرخشی ذرات به دور هسته ی اتم بنا شده اند.

         هسته ای عمدتاً پروتون ها یا ایزوتوپ هلیوم ۳ .

         اکترون های والانس غیرجفتی .

حرکت چرخشی الکترون های والانس غیرجفتی و هسته ای مرتبط با  مغناطیس لحظه ای بوده و برای هر لحظه ی خاص بررسی می شود . جفت کردن هر لحظه مغناطیسی ذره با میدان بکار رفته محدود به یک مقدار خاص ، توسط قوانین مکانیکی کوانتوم اندازه گیری می شود. معادلات زیر مرتبط با لحظه ی مغناطیسی تا ثابت مغناطیس زمین و عدد کوانتوم می باشند :

 در مورد قطبی شدن۱

به دلیل توزیع میدانهای مغناطیسی داخلی، تمامی ذرات در روند کاری حسگر با فرکانسها در طول زمان فرق دارند. سیگنال مرتبط با انحراف و زمان واقعی در ارتباط است که زمان آزادسازی T2  عمودی نام دارد. مشابه آن، اگر ما از یک میدان مغناطیسی برای یک مجموعه چرخشی استفاده کنیم، مغناطیسی سازی ماکرو اسکوپ زمان زیادی می برد. افزایش آن متناسب با ثابت زمانی T1 به نام زمان آزادسازی طولی می باشد. شدت مغناطیسی شدگی، متناسب با توان میدان مغناطیسی به کاررفته می باشد. توان مغناطیسی شدن و سیگنال سبقت قابل ردیابی بسته به تفاوت جمعیت دوجهت گیری لحظات مغناطیسی می باشد. افزایش آن تفاوت را قطبی شدن می نامند و می تواند به سه شکل در مغناطیس سنج های کوانتومی به دست آید :

         استفاده ازمیدان­مغناطیسی کمکی قوی(شدت جریان واقعی)این پدیده­براساس تاثیرات هسته­ای می باشد.

         انتقال قطبی شدن طبیعی الکترونهای کمکی به پروتونها و این پدیده براساس تاثیرات هسته ای می باشد.

         دستکاری یا پمپ کردن اکترون ها با افزایش آنها به لحاظ شدت حساسیت که این پدیده برمبنای تاثیرات رزونانس هسته ای (هلیوم ۳) و اکترونی می باشد.

نکته : در عمل، T2  در نمونه های جامد خیلی کوتاه است. تمامی مغناطیس سنج های کوانتومی براین اساس از حسگرهای گازی یا مایع استفاده می کنند. در مایعات و گازها، T1 و T2  دارای مقادیری بین کسری از یک ثانیه تا چندثانیه می باشند.

 

خرید و دانلود

با قیمت 4,000 تومان
  • انتشار : ۰۵ فروردین ۹۵
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج