گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 176 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 4,000 تومان
این فایل در ۹صفحه قابل ویرایش تهیه شده وامل موارد زیر است:

در شغل طلا و جواهرساز چیره دستی و خلاقیت و رعایت نکات فنی کار طلا سازی و گرفتن سفارش بیشتر می تواند در ارتقاء شغلی طلا و جواهرساز و افزایش دستمزدش اثرگذار باشد.
ویژگی های شخصیتی
در تقسیم بندی های سازمان فنی و حرفه ای کشور شغل طلا و جواهرسازی جزء صنایعی است که از آن به صنایع دستی یاد می شود. طلا و جواهرسازی چشمان بسیار بسیار بینا و دستان قابل و هنرمندانه ای می خواهد.
کسانی که حوصله فراوان، تمرکز و عدم لرزش دست و اعصاب راحتی دارند برای این کار مناسبند
اشاره : يكي از حرفه هايي كه سابقه تاريخي در ايران دارد طلاسازي است و در روزگاران نه چندان دور هنر صنعت گران ايراني در بازارهاي منطقه طرفداران زيادي داشت با اين وجود در سالهاي اخير به علت عدم حمايت از اين حرفه و از طرفي قاچاق بي رويه محصولات به كشور نه تنها سهمي  از صادرات جهاني اين محصولات نداريم حتي بازارهاي داخلي را نيز از دست داده ايم . به دليل نزديكي به روز صادرات و همچنين آشنايي بيشتر با اين حرفه و مشكلات آن با يكي از فعالان اين حرفه به گفتگو نشستيم.
لطفاً خودتان رامعرفي كنيد و  بگوييد چگونه وارد اين حرفه شديد؟
عيسي الله وردي آشتياني هستم از سال ۱۳۶۵ به عنوان مسئول فروش يك كارخانه طلاسازي فعاليتم را شروع كردم در ابتدا چون معلم حق التدريسي بودم به صورت نيمه وقت كار مي كردم بعدها كار طلاسازي را نيز فراگرفتم و تمام وقتم را به اين كار احتصاص دادم. در سال ۱۳۶۷ در خانه خودمان يك كارخانه طلاسازي داير نمودم و به صورت خانوادگي به مدت دو سال به همين شيوه فعاليتم را ادامه دادم و با مورد توجه قرار گرفتن محصولات توليدي فعاليتم را ادامه داده و كارگاهي را كه هم اكنون هم در آن مشغول به كارمي‌با شم را داير نمودم و كم كم تعداد پرسنل و كار مندان كارگاه افزايش پيداكرد به گونه اي كه از ۳۰ نفر به ۵۴ نفر در سال ۱۳۷۰ رسيد. همين روند  ادامه داشت تا اينكه از سال ۱۳۷۵ به بعد  با افزايش قاچاق اين محصولات به كشور و پايين بودن قيمت آنها و همچنين كيفيت خوب و تنوع زياد محصولات خارجي و در مقابل عدم حمايت از توليد كنندگان داخلي باعث گرديد كه از توليدات ما كاسته شود و به طوري كه در حال حاضر در همان كارگاهي كه زماني ۵۴ نفر مشغول به كار بودند، ۱۸ نفر فعاليت مي‌كنند كه از اين ۱۸ نفر هم ۱۲ نفر، دوره آموزش در هنگام كار طي مي‌كنند و فقط ۶ نفر پرسنل رسمي اينجا هستند.
براي آشنايي بيشتر با اين حرفه توضيح دهيد كه براي اينكه يك جواهردست مصرف كننده برسد چه عملياتي بر روي آن انجام مي‌گيرد؟
با توجه به خطوط مختلف توليد مراحل گوناگوني  دارد در ابتدا يك قالب از جنس پلاستيك مخصوص تهيه مي‌شود كه وسيله اي براي تكثير قالب هاي بيشتر است سپس طلا را در گچ مخصوص قرار داده و بعد از قرار دادن در دستگاه سانتريفوژ آن را در كوره هايي با دماي ۱۱۰۰ درجه قرار مي‌دهيم، بعد از حدود پنج ساعت كه دماي آن به ۸۰۰ درجه مي‌رسد آن را  در آب قرار مي‌دهيم و بعد از حل شدن كچ در آب طلا به شكل قالبها در مي‌ايد و درقسمت بعد مونتاژ و پرداخت و آب كارمي شود و آماده تحويل به مشتري مي‌شود.
وضعيت آموزش اين حرفه در ايران به چه صورت است؟
متأسفانه اكثر افرادي كه در اين حرفه مشغول به كار هستند به صورت تجربي كار را ياد گرفته اند و از سال ۱۳۷۵ اتحاديه به كمك آموزش و پرورش و سازمان فني حرفه اي يك مدرسه طلاسازي داير نمود و من چون سلبقه آموزشي داشتم يك سال در آنجا به تدريس اين حرفه پرداختم.همچنين تعدادي مربي نيز  تربيت نمودم . در حال حاضر هم اين هنرستان مشغول فعاليت است و ديپلم كاردانش طلاسازي به هنرجويان خود ارائه مي‌دهد و عده اي از هنرجويان آنها در حال حاضر به عنوان كار ورز در اينجا مشغول به هستند چون من مجوز آموزشگاه هم دارم.
در حال حاضر وضعيت صادرات و واردات طلا و جواهر به كشور به چه گونه است؟
در زمينه صادرت از لحاظ قوانين مشكلي نداريم در گذشته به دليل نبود قوانين خاصي در اين زمينه مشكلاتي وجود داشته كه در حال حاضر اين مشكلات برطرف شده است. ولي مشكل اصلي اين موضوع است كه توليدكننده داخلي با سرمايه پايين توان رقابت در بازارهاي جهان و منطقه ندارد و به دليل قاچاق زياد اين محصول به كشور بازار هاي داخلي به تصرف آنها درآمده است. از لحاظ قانون واردات طلا و جواهر به كشور غير قانوني است و همه اين محصولات به صورت غير قانوني و قاچاق  وارد كشور مي شود.كه هر كدام از طريق وارد ايران مي‌شود مقداري از طريق متدهاي زميني و مقداري هم از طريق دريا و كشور امارات وارد ايران مي‌شود.
در جهان چه كشور هايي بيشترين صادرات طلا و جواهرات را دارند؟
تركيه، ايتاليا، آلمان و البته كشور ژاپن از پيشرفته ترين كشورها در بخش ريخته گري است و صادرات زيادي دارد.
خريدار ايراني طرفدار كدام محصولات هستند ، ايراني يا خارجي؟
محصولات خارجي هم تنوع بي نظيري دارند و هم كيفيت خوبي و مصرف كنندايراني بيشتر ترجيح مي‌دهد با وجود هزينه بيشتر  از كارهاي خارجي استفاده كند البته ما استعدادهاي زيادي داريم كه اگر از آنها حمايت شود كارهاي آنها از مشابه خارجي هم بهتر است.
از لحاظ تنوع طرح محصولات وضعيت ايران چگونه است؟
متاسفانه جواهراتي كه وارد ايران مي‌شود بسيار متنوع‌تر از مشابه داخلي بود . به عنوان مثال در كشور تركيه شركت‌هايي وجود دارد كه كار اصلي آنها فقط مدل‌سازي است. در يكسري از كارخانه‌ها فقط كار ريخته‌گري صورت مي‌گيردو به همين ترتيب كارهاي پرسي و تركيبي در كارخانه‌هاي بزرگ و با استفاده از تعداد زيادي پرسنل انجام مي‌پذيرد كه اين امر باعث مي‌شود محصولات با تنوع زياد و قيمت كم توليد شود من خودم در تركيه مشاهده نموده كه كارخانه ايي وجود دارد كه زيربنايي نزديك به ۱۲۰۰ متر داشته و ۵۰۰ نفر هم در آن مشغول به كار هستند كه ما چنين كارخانه‌هايي در كشور نداريم.
طلا سازي در ايران به صورت كار خانه اي انجام  مي گيرد يا كارگاهي؟
اين موضوع هم يكي از مشكلات اين حرفه‌ است توانايي مالي را ما براي صادرات نياز به كارخانه‌هاي بزرگ و دستگاه‌هاي پيشرفته و خط توليد به صورت صنعتي داريم . در ايران اكثر فعالان در اين حرفه توانايي فراهم آوردن اين امكانات را ندارند. در اين حرفه به دليل مشكلات امنيتي اين امكان براي ما وجود ندارد كه در خارج شهر يا شهرك‌هاي صنعتي فعاليت كنيم من خودم مي‌خواستم مجوز صنايع كوچك را بگيرم كه به من گفتند كه از لحاظ قانوني چون كارگاه من در شهر قرار دارد اين امر امكان‌پذير نيست. من توليد كننده به تنهايي نمي‌توانم كاري انجام دهم. اين وظيفه اتحاديه است كه به اين مشكلات رسيدگي كند و در جهت رفع موانع قانوني اقدام كند. اگر مي‌خواهيم ريشه قاچاق كالاي خارجي را خشك كنيم به جاي جريمه آنها بايد از توليدكنندگان داخلي حمايت كنيم تا آنها توان رقابت با محصولات خارجي را داشته باشند.
شرايط گرفتن تسهيلات بانكي براي اين حرفه به چه صورت است؟
من به ادارات گوناگوني مراجعه كردم كه بتوانم با ورود تكنولوژي‌هاي جديد به كشور به تناسب آنها تسهيلات بانكي بگيرم ولي تاكنون موفق نشدم يك بار هم به وسيله بانك‌هاي داخلي در بانك‌هاي خارجي گشايش اعتبار نمودم و طلا از آن بانك‌ها خريدم كه با توجه به مشكلات زياد اين كار از آن هم صرفنظر كردم ولي همچنان در تلاشم كه بتوانم تسهيلاتي بگيرم كه اميدوارم كه زمان پرداخت آن آنقدر طولاني نشود كه همانند نوشدارو بعد از مرگ سهراب باشد.
اجرت ساخت طلا و جواهر در ايران در مقايسه با ساير كشورها در چه وضعيتي قرار دارد؟
اجرت ساخت در ايران با تركيه تفاوت چنداني ندارد ولي آنها مواد اوليه را با قيمت كمتري تهيه مي‌كنند و همچنين دولت طلاي مورد نياز آنها را با بهره بسيار پائين در اختيار آنها قرار مي‌دهد كه همه اين موارد سبب مي‌شود محصول آنها در بازارهاي جهاني قيمت كمتري داشته باشد.
شما چه محصولاتي توليد مي‌كنيد؟
ما كارهاي متفاوتي مثل ريخته‌گري، پرس، زنجيربافي و … را انجام مي دهيم. البته در كشورهاي پيشرفته محصولاتي توليد مي‌كنند كه در آن هم كار ريخته‌گري و هم پرس‌كار مي شود همچنين با هم تركيب شده است كه باعث مي‌شود وزن محصول پائين‌تر بيايد كه به همان نسبت قيمت آن هم كمتر است. ما در اين كارگاه خط توليد ريخته‌گري زنجير توخالي داريم. يك دستگاه هم چند سالي است كه خريداري كرديم كه النگو پروفيلي توليد مي‌كند.
آيا نمايشگاهي براي عرضه محصولات شما وجود دارد؟
حدود ۱۵ سال پيش يك نمايشگاه برگزار شد و نمايشگاه ديگري هم چند سال پيش برگزار گرديد. كه حضور در نمايشگاه هم مشكلات زيادي براي ما داشت و دليل آن هم براي اين موضوع بود كه به دليل مسائل امنيتي حمل و نقل طلا و جواهر مشكلات زيادي داشت. يك بار هم در نمايشگاهي در دبي شركت كردم. ولي براي شركت در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي بايد توليد زيادي داشته باشيم تا مرغون به صرفه باشد.
تحت پوشش بيمه قرار داريد؟
محصولات ما از لحاظ سرقت تحت پوشش بيمه قرار نمي‌گيرد و ما خودمان سعي نموديم با رعايت نكات ايمني از كارگاه و محصولات محافظت كنيم.
طلا مصرفي خود را چگونه تهيه مي‌كنيد؟
بانك مركزي شمش در اختيار ما قرار نمي دهد و ما مجبوريم طلاي مورد نيازمان را از بازار با قيمت زياد تهيه كنيم و يكي از مشكلات هم اين موضوع است كه در ايران شركتي وجود ندارد كه شمش توليد كند و ما شمشي توليدي ساير كشورها را كه به صورت قاچاق وارد ايران شده است را با قيمت بالاتري مي‌خريم.
از طلاي غيرشمش هم استفاده مي‌كنيد؟
سعي مي‌كنيم كمتر استفاده كنيم ولي در صورت استفاده بايد ابتدا در آزمايشگاه عيار آن تايين  و ناخالصي آن از بين رود بعد مورد استفاده قرار گيرد.
استاندارد طلا در ايران به چه صورت است؟
اداره استاندارد به طور منظم عيار طلاي كارگاه‌ها را بررسي مي‌كند و به ما هم گفته است كه براي تعيين عيار بايد از يك مهندس شيمي استفاده كنيم. عيار استاندار طلا در ايران طلاي ۱۸ عيار است كه در گذشته ۱۷ بوده كه در حال حاضر تمام جواهرات با عيار ۱۸ در كشور توليد مي‌شود.
آيا شما مي‌توانيد با پايين‌ آوردن عيار قيمت محصول را نيز پايين‌تر بياوريد؟
از لحاظ قوانين اين كار در ايران امكان‌پذير نيست ضمناً محصولات خارجي را هم كه عيار پايين‌تري دارند در بازار ايران طرفدار ندارد.
كارگاه شما براي استفاده از تمام امكانات و پرسنل خود نياز به چه ميزات طلا در گردش دارد؟
ما نياز به ۵۰ كيلو طلاي در گردش داريم تا بتوانيم از تمام امكانات خود استفاده كنيم در حالي كه در حال حاضر با ۷ الي ۸ كيلو طلا مشغول به كار هستيم.
آيا زياد شدن محصولات بدلي اثري بر روي كار شما گذاشته است؟
تاثير زيادي ندارد. چون فرهنگي در كشور ما وجود دارد كه طلا به عنوان سرمايه و پس‌انداز تلقي مي‌شود و مردم ترجيح مي‌دهند به جاي محصول بدلي يك قطعه طلاي كوچكتر تهيه كنند تا روز مبادا دوباره بتوانند از آن استفاده كنند.
به نظر شما به چه علت بازار داخلي طلا و جواهر در ركود به سر مي‌برد؟
به نظر من بيشتر به شرايط اقتصادي مردم برمي‌گردد چون آنها اول ترجيح مي‌دهند مايحتاج ضروري خود را تهيه كنند. سپس اقدام به خريد محصولات زينتي كنند.
در بازارهاي جهاني مقبوليت محصولات ايراني به چه ميزان است؟
در حال حاضر ما صادرات زيادي نداريم. ولي براي موفقيت در اين بازارها بايد بتوانيم در ابتدا با آموزش و حمايت از توليد‌كنندگان طلا و جواهر در كشور خود را به سطح اول جهاني نزديك كنيم. در بخش طراحي مدل‌هاي جديد نيز بيشتر بايد كار شود. به طور مثال طراحي‌هاي مخصوص يك كشور خاص انجام دهيم. همانند همان كاري كه در ساير محصولات كشورهاي ديگر با توجه به نياز بازارهاي نقاط مختلف جهان انجام مي دهند..
با توجه به تمام مشكلاتي كه وجود دارد خود شما براي حل مشكلات چه قدم‌هايي برداشته‌ايد؟

خرید و دانلود

با قیمت 4,000 تومان
  • انتشار : ۰۱ اردیبهشت ۹۵
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج