گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 112 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 6,000 تومان

خرید اینترنتی تحقیق شهریار-دانلود رایگان فایل تحقیق شهریار-خرید تحقیق شهریار-دانلود تحقیق شهریار-

این فایل در الب DOC وقابل ویرایش برای شما تهیه شده است امیدواریم که بتواند به شما کمک کند تویحات تکمیلی در قسمت توضیحات کامل داده خواهد شد ودر این جا اشاره مختصری به زندگی این شاعر خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و انديشه ايلنا ، پدر “شهريار” ،سال ۱۳۲۸ هجري قمري كه تبريز آبستن حوادث خونين وقايع مشروطيت بود، او را به روستاي” قيش قورشان” و” خشكناب” برد. دوره كودكي “شهريار” در آغوش طبيعت و روستا سپري شد كه منظومه “حيدر بابا” متاثر از خاطرات اين دوران است كه در ذهن شاعر نقش بسته است . سال ۱۳۳۱ هجري قمري، پدرش او را براي ادامه تحصيل به تبريز باز گرداند. “شهريار” در اين روز ها نزد پدرش شروع به فراگيري مقدمات ادبيات عرب كرد و يك سال بعد به مدرسه متحده وارد شد و در همين سال اولين شعر رسمي خود را سرود و ديري نگذشت كه به آموختن زبان فرانسه و علوم دين پرداخت و در كنار آن از فراگيري خوشنويسي نيز چشم نپوشيد، در سيزده سالگي اشعار “شهريار” با تخلص” بهجت “در مجله “ادب” منتشر شد. در بهمن ماه سال ۱۲۹۹ شمسي براي اولين بار به تهران مسافرت كرد، سال ۱۳۰۰ در دارالفنون ثبت نام كرد. در همين روزها “شهريار” كه ديگر تخلص “بهجت” را نمي پسنديد، تخلص “شهريار” را پس از دو ركعت نماز و تفال از “حافظ” گرفت.
غم غريبي و غربت چو بر نمي تابم
روم به شهر خود و شهريار خود باشم
شهريار” از بدو ورود به تهران با “استاد ابوالحسن صبا” آشنا شد و نواختن سه تار و مشق رديف هاي سازي موسيقي ايراني را از او فرا گرفت، سال ۱۳۰۳ در رشته پزشكي ثبت نام كرد .او در سال پنجم دانشگاه بود كه عشق جواني در سرش افتاد ، اما سرانجام اين عشق به ازدواج ختم نشد، اما اين عشق بزرگ، انقلابي در انديشه و ذهن” شهريار” به‌‏ وجود آورد و نام “شهريار” را بلند آوازه كرد. او پس از آن اثر مشهور خود منظومه “حيدربابايه سلام “را مي سرايد . اين اثر بي شك يكي از بهترين منظومه شعر تركي است كه تا كنون سروده شده است،” شهريار” در اين منظومه به شكلي بسيار منحصر به فرد از فرهنگ و باورهاي زادگاهش بهره مي جويد.
شهريار” در فاصله سال هاي ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ شروع به نوشتن قرآن به خط نسخ كرد كه تنها يك ثلث آن را به اتمام رساند. “شهريار” در مدت اقامتش در تبريز،” سهنديه “را مي سرايد . او سال ۱۳۵۰ مجددا از تبريز به تهران بازگشت كه مراسم تجليل براي او برگزار شد.سال ۱۳۵۷ ،”شهريار” با حركت انقلاب همصدا شد و به سرودن شعرهاي انقلابي پرداخت . شهريار در سال‌‏هاي آخر عمر در تهران اقامت گزيد، اما همواره دوست داشت به شيراز برود و در كنار آرامگاه “حافظ” آرام بگيرد، ولي پس از آن به تبريز بازگشت . اما او آخرين روزهاي عمرش در بيمارستان مهرآباد تهران بستري شد و در ۲۷ شهريور ماه ۱۳۶۷ در همان بيمارستان پس از يك دوره بيماري فوت كرد و بنا بر وصيتش او را در مقبره الشعرا به خاك سپردند.
شهريار” از همان جواني از توانايي سرشاري در عرصه شعر برخوردار بود و به خوبي توانست از اين استعداد شعري خود استفاده كند. هر چند “شهريار” در كليه قالب‌‏هاي شعري كهن شعر سروده است. اما بيشترين آثاري كه از او باقي مانده ، در قالب غزل است. منتقدان و كارشناسان او را از بزرگترين غزل سرايان عصر خودش مي دانند. زبان ساده ، روان و گاه نزديك به محاوره در آثار او برجستگي خاصي دارد و مي توان گفت از دلايل موفقيت او در عرصه شعراست . شيوه شعري او اگرچه به زبان روز جامعه خودش نزديك است، اما استقبال‌‏هاي شعريش از “حافظ” نشان از يك عشق عميق به غزل كهن دارد. “شهريار” در عصري شعر مي‌‏سرايد كه “نيما”، شاعر نوگراي ايراني در حال نوآوري است. اما شاعر آذري با تمام احتراماتي كه به “نيما” و نو گرايي او در شعر قائل بود، تحت تاثير شيوه او قرار نگرفت، اما تاثير “نيما” را مي توان در بعضي از اشعار او كه در قالب‌‏هاي مختلف سروده است، به خوبي مشاهده كرد .بكار گيري مناسب و بجاي واژه ها ، كاربرد زبان محاوره در شعر را مي توان از خصوصيات بارز شعر او دانست كه مخاطبان عام و خاص را با خود همراه مي كند .”شهريار” نه تنها در شعر و زبان فارسي از چهر ه هاي نامدار به شمار مي رود، بلكه از بزرگترين شاعران آذري زبان است كه منظومه او به اين زبان با عنوان “حيدر بابا يه سلام” به چندين زبان دنيا ترجمه و منتشرشده است .ديوان اشعار او در پنج جلد منتشر شده كه اشعار فارسي و آذري اين شاعر توانمند را در خود جاي داده است.
از زندگانيم گله دارد جوانيم
شرمنده جواني از اين زندگانيم
دارم هواي صحبت ياران رفته را
ياري كن اي اجل كه به ياران رسانيم
گيرم كه آب و دانه دريغم نداشتند
چون مي كنم با غم بي همزبانيم
گفتي كه آتشم بنشاني ولي چه سود
بر خاستي كه بر سر آتش نشانيم
شمعم گريست زار به بالين كه شهريار
من نيز چون تو همدم 

خرید و دانلود

با قیمت 6,000 تومان
  • انتشار : ۰۹ فروردین ۹۵
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج