گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 165 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 4,500 تومان
دانلود رایگان تحقیق فلسفه رياضيات-دانلود رایگان مقاله فلسفه رياضيات-خرید اینترنتی تحقیق فلسفه رياضيات-دانلود رایگان پروژه فلسفه رياضيات-دانلود رایگان سمینار فلسفه رياضيات-دانلود فایل تحقیق فلسفه رياضيات-تحقیق فلسفه رياضيات

این فایل در ۷صفحه قابل ویرای تهیه شده است وشامل موارد زیر است:
فلسفه ریاضیات-سرنوشت-بررسی سه بحران ریاضی

فلسفه رياضي يا فلسفه رياضيات ، شاخه‌اي از فلسفه است که به بنيادهاي وجودي رياضيات مي‌پردازد. از جمله پرسش‌ هائي که فلسفه رياضي ، کوشش در پاسخ به آن دارد اين‌ها است:

·          چرا رياضي ، در توضيح طبيعت موفق است؟

·          وجود داشتن عدد يا ديگر موجودات رياضي ، به چه معنا است؟

·          گزاره‌هاي رياضي به چه معنائي صحيح‌اند و چرا؟(ناظر بر منطق و استدلال رياضي)

بعضي مسائل موجود در دنياي طبيعي را نميتوان به سادگي حل نمود ولي زمانيکه وارد دنياي رياضيات ميشويم آن مسئله به سادگي حل شده و وقتيکه نتيجه به دنياي طبيعي منتقل ميشود کاملأ منطبق بوده به همين دليل دنياي رياضيات به سرعت گسترش يافته و در آن دنياهاي ديگري ايجاد شده است. از جمله دنياي جبر – هندسه – معادلات ديفرانسيل – لاپلاس – انتگرال و … حال کافيست که شما بتوانيد اين المانهاي دنياي طبيعي را به دنياي رياضيات وارد نموده و بلعکس نتيجه را به دنياي طبيعي باز گردانيد که اين عمل معمولأ توسط علم فيزيک انجام ميگردد.

در آغاز قرن بيستم سه مکتب فلسفه رياضي براي پاسخ‌گوئي به اين‌گونه پرسش‌ها به وجود آمد. اين سه مکتب به نام‌هاي شهودگرايي و منطق‌گرايي و صورت‌گرايي معروف‌اند.

سرنوشت
هر بحث بستگي به سوالهايي بنيادي دارد كه در آن مطرح مي شود اينجا كه بحث در مورد فلسفه ي رياضيات است پرسش اساسي ما از رياضيات درباره ي چيستي آن است
 پيداست مولفي ديگر كه در سلسله مراتب قدرت جايگاهش با مولف اين متن فرق دارد ممكن است سوال ديگري را بنيادي تر بداند هرچند پيشرفت در اين راه به منظور رسيدن به پايان كار نيست بلكه كشف ويژگيهاي راه است

رياضيات چيست ؟

ما اين سوال را در مركز توجه قرار مي دهيم وپيرامون آن حركت مي كنيم تا از زواياي  مختلف به آن بنگريم.

چيزي  كه در اين ميان مهم جلوه مي نمايد حكومت منطق بر رياضياتي است كه  چيستي اش را نمي دانيمدر اينجا با عملكرد منطق  سر وكار داريم و آن باز شناختن درست از نادرست است  وچيزي كه در اكثر شاخه هاي  رياضيات راه را تعيين مي كند همين گزاره ي درست ونادرست بودن نقيض آنست  پذيرفتن  گزاره أي درست و ادغام آن با گزاره ي درست ديگر گزاره ي سومي پديد ميآورد ورياضيات  پيش ميرودنيچه در فراسوي نيك وبد مي گويد : ((از كجا معلوم كه ما نادرست را خواستار  نباشيم؟))

اين  سوال ما را به ياد حرف ديگري ازنيچه مي اندازد :

 ((از نظر  ما نادرستي يك حكم دليل رد ناگزير آن حكم نيست  بايد ببينيم آن حكم تا كجا پيش برنده ي زندگي است  ))

 به عنوان  مثال هندسه ي اقليدسي آنچنان كه كه بايد پيش برنده ي زندگي نبود بنابراين چيزي كه تا آن زمان درست بود به نادرست تبديل شد و هندسه ي هيلبرت جاي آنرا گرفت . اين از لحاظ تاريخي! اما مساله به همين جا ختم نمي شود هيدگر مقايسه بين علم جديد وعلم  قديم را جايز نمي داند او سخن ارسطو ونيوتون وانيشتين  هر سه را در مورد حركت درست  مي داند به اين ترتيب بحث ما بايد ريشه اي تر شود باز  ياد حرف ديگري از نيچه مي افتيم ((دانشمندان جهان را توضيح نمي دهند بلكه تفسير مي  كنند))
اينجاست كه حركت ما هم راه ديگري انتخاب مي كند والبته براي رسيدن به  چيستي رياضيات سوال ديگري مطرح مي كنيم وراه ديگري پيش پاي خود قرار مي دهيم :

با  قطع حكومت منطق از رياضيات ،آيا دوباره مي توان نام رياضيات بر آن نهاد؟

اين سوال به چيستي رياضيات برمي گرددو اينكه آيا منطق جز’ لاينفك وقسمتي از چيستي رياضيات است ؟

مي پردازيم به تبار شناسي امر مته متيكال و رابطه آن با رياضيات مته متيکال از واژه ي
يوناني   گرفته شده كه عبارت است از:
 

 آنچه انسان در بر خورد با چيزي از قبل در مورد آن مي داند مثلا اگر در خانه ي ما پنج صندلي وجود دارد ما اول بايد در مورد پنج بدانيم تابفهميم پنج صندلي وجود دارد يعني چه!  پس عدد  نوع خاصي از امر مته متيكال است  دانستن  چيزي از قبل ،ما را با ابهام مواجه مي كند : كدام قبل ؟

اينكه  ما بدانيم عدد چيست به رياضيات كه عدد هم جزئي از آن است جلوه أي ديگر  مي  دهد رياضيات  چيزي است كه ما از قبل مي دانيم چيست!!

 نتيجه اي كه ناگهان به ذهن مي رسد تا اندازه اي دور از ذهن است پس به سراغ  دكتر فون فرانتس  ميرويم تا جايگاه خود را از نظر روانشناسي ملاحظه كنيم :

((در ميان شهود هاي اوليه ي رياضي يا مفروضات اوليه ،اعداد طبيعي از  لحاظ روانشناسي بسيار جالبند اين مفاهيم نه تنها هر روزه در خدمت خود آگاه ، وسيله  ي اندازه گيري و شمارش اند بلكه قرنهاست تنها وسيله ي خواندن معني شكلهاي قديمي  پيشگويي مانند نجوم عدد شناسي رمل واسطرلاب بوده اند كه همه ي آنها  بر محاسبات  رياضي استواراند به علاوه اعداد طبيعي چنان چه از لحاظ روانشناسي ملاحظه شوند بايد  نمود هاي كهن الگويي باشند اعداد مفاهيمي نيستند كه صرفا به طور خود آگاه براي  محاسبه به وجود آمده باشنداعداد محصولات از خود بر آمده ومستقل ناخود آگاه اند  مانند ساير نمود هاي كهن الگويي !))

خرید و دانلود

با قیمت 4,500 تومان

عتیقه زیرخاکی گنج