گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 145 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 5,500 تومان
این فایل در ۱۰صفحه قابل ویرایش تهیه شده وشامل موارد زیر است:

 مدارات یکسو کننده دیودی : مداراتی هستند که جریان متناوب را تبدیل به جریان مستقیم می کنند عنصر اصلی این مدارات دیود می باشد زیرا دیود در یک جهت هدایت کرده و ودر سوی دیگر قطع می باشد و بطور کلی از دو نوع یکسو کننده استفاده می شود . الف : یکسو کننده نیم موج ب : یکسو کننده تمام موج یکسو کننده های تمام موج نیز به دوروش ساخته می شوند . ۱ – یکسو کننده تمام موج با دیود دوبل ۲ – یکسو کننده تمام موج با دیود پل مدارات یکسو کننده نیم موج : با توجه به ولتاژ مورد نیاز از یک ترانس کاهنده ولتاژ و یک دیود ومقاومت بار ( یا مصرف کننده ) تشکیل شده است طرز کار این یکسوساز بدین ترتیب است که در نیم سیکل دیود درگرایش مستقیم بوده و جریان را از خود عبور می دهد ودر نیم سیکل دیگر دیود سد راه جریان می شود اشکال این یکسو کننده در کم بودن میانگین بازدهی ولتاژ است 
یکسو کننده های تمام موج نیز به دوروش ساخته می شوند . 

۱ –  یکسو کننده تمام موج با دیود دوبل ۲ –  یکسو کننده تمام موج با دیود پل

يكسوكننده هاي تمام موج با ديود دوبل : 
در اين نوع يكسو كننده از دو عدد ديود و يك ترانس با خروجي سه سر كه سر وسط نسبت به دروسر كناري ۱۸۰ درجه اختلاف فاز داشته باشد ودوسر طرفين ترانس نسبت به پايه وسط بايد كاملاً متعادل باشند يعني دامنه وتوان و بازدهي هردو سيم پيچ يكسان باشد .
همچنانكه از مدار و شكل موج هاي آن استنباط مي شود ميزان بازدهي اين يكسو كننده دوبرابر يكسو ساز نيم موج مي باشد . بنا براين در مدارات با مصرف جريان زياد ازمي توان از اين يكسو كننده استفاده نمود . 
مزيت اين يكسو ساز نسبت به يكسو كننده هاي نيم موج هم در بازدهي و هم در كم شدن ريپل مي باشد زير همچنانكه در مقايسه دو شكل موج يكسو ساز نيم موج و يكسو ساز تمام موج مشخص مي شود فركانس يكسو ساز نيم موج ۵۰ هرتز و فاصله دو نيم سيكل از هم به اندازه ۲۰ ميلي ثانيه بدون خروجي مي باشد در حاليكه فركانس خروجي يكسو سازهاي تمام موج ۱۰۰ هرتز مي باشد و بدليل داشتن اختلاف فاز دوسر طرفين ترانس هر دو نيم سيكل در كنار هم قرار گرفته موجب افزايش بازدهي دوبرابر نسبت به يكسو سازنيم موج مي شود .
– یکسوکننده تمام موج(دو پالس): 
با استفاده مناسب از یکسوکننده ها در مدار ثانویه، جریان طی نیم سیکل در همان جهت نیم سیکل مثبت، از تیوپ اشعه ایکس می گذرد. بدین خاطر می توان گفت همیشه هدف تیوپ  اشعه ایکس مثبت و فیلامنت همیشه منفی خواهد بود. در هر لحظه فقط دو یکسوکننده در مدار قرار می¬گیرد و در هر نیم سیکل جریان نقطه دریک جهت از تیوپ اشعه ایکس عبور می کند.
مدار يكسو كننده
 مدارات یکسو کننده دیودی : مداراتی هستند که جریان متناوب را تبدیل به جریان مستقیم می کنند عنصر اصلی این مدارات دیود می باشد زیرا دیود در یک جهت هدایت کرده و ودر سوی دیگر قطع می باشد و بطور کلی از دو نوع یکسو کننده استفاده می شود . الف : یکسو کننده نیم موج ب : یکسو کننده تمام موج یکسو کننده های تمام موج نیز به دوروش ساخته می شوند . ۱ – یکسو کننده تمام موج با دیود دوبل ۲ – یکسو کننده تمام موج با دیود پل مدارات یکسو کننده نیم موج : با توجه به ولتاژ مورد نیاز از یک ترانس کاهنده ولتاژ و یک دیود ومقاومت بار ( یا مصرف کننده ) تشکیل شده است طرز کار این یکسوساز بدین ترتیب است که در نیم سیکل دیود درگرایش مستقیم بوده و جریان را از خود عبور می دهد ودر نیم سیکل دیگر دیود سد راه جریان می شود اشکال این یکسو کننده در کم بودن میانگین بازدهی ولتاژ است . که بیش از ۳۱۸/۰ ولتاژ ثانویه ترانس نمی شود و نیز از نیم سیکل حذف شده هیچ استفاده ای ندارد و اگر شکل موج خروجی را با شکل موج ورودی یکسو کننده مقایسه کنیم می بینیم در حدفاصل نیم موج حذف شده ولتاژ خروجی صفر می باشد . همچنانکه از بررسی شکل موج ملاحظه میشود ولتاژ خروجی یک هنوز یک ولتاژ مستقیم نیست و شکل موج یک ولتاژ پالسی و یا ضربان دار از خروجی قابل مشاهده است و مسلماً جریان حاصل از این ولتاژ نیز همان جریان پالسی ضربان دار خواهد بود جهت تبدیل این جریان ضربان دار به یک جریان مستقیم ا زیک خازن با ظرفیت خیلی بالای الکترولیتی ۱۰۰۰ میکرو تا ………… استفاده می شود تا در زمان حضور پیک ها خازن شارژ شده ودر زمان نیم سیکل حذف شده از انرژی ذخیره شده در خازن استفاده شود.

يکسو کننده نیم موج
یکسو ساز نیم موج با استفاده از یک دیود. 

در مطلب قبل راجع به دیودهای زنر و سیگنال صحبت کردیم و ضمن آوردن مثال، توضیح دادیم که این دیودها چگونه کار میکنند. حال در ادامه این مجموعه مطالب ابتدا به تشریح مختصر دیود های یکسو کننده میپردازیم. 


دیود های یکسوساز عموما” در مدارهای جریان متناوب بکار برده می شوند تا با کمک آنها بتوان جریان متناوب (AC) را به مستقیم (DC) تبدیل کرد. این عملیات یکسوسازی یا Rectification نامیده می شود. 
از مشهورترین این دیودها می توان به انواع دیودهای ۱N400x و یا ۱N540x اشاره کرد که دارای ولتاژ کاری بین ۵۰ تا بیش از ۱۰۰۰ ولت هستند و می توانند جریان های بالا را یکسو کنند. این ولتاژ، ولتاژی است که دیود می تواند بدون شکسته شدن – سوختن – در جهت معکوس آنرا تحمل کند. 
دیودهای یکسوساز معمولآ از سیلیکون ساخته می شوند و ولتاژ بایاس مستقیم آنها حدود ۰٫۷ ولت می باشد. 
یکسو سازی جریان متناوب با یک دیود
شما می توانید با قرار دادن فقط یک دیود در مسیر جریان متناوب مانع از گذر سیکل منفی جریان در جهت مورد نظر در مدار باشید به شکل اول دقت کنید که چگونه قرار دادن یک دیود در جهت موافق، فقط به نیم سیکل های مثبت اجاز خروج به سمت بار را می دهد. به این روش یکسوسازی نیم موج یا Half Wave گفته می شود. 

بدیهی است برای بالابردن کیفیت موج خروجی و نزدیک کردن آن به یک ولتاژ مستقیم باید در خروجی از خازن هایی با ظرفیت بالا استفاده کرد. این خازن در نیم سیکل مثبت شارژ می شود و در نیم سیکل منفی در غیاب منبع تغذیه، وظیفه تغذیه بار را بعهده خواهد داشت. 

نكته مهم : در بررسي و مقايسه يكسو ساز نيم موج در حالت بي باري و يا با مصرف كننده كم مصرف موارد زير قابل تامل است . 

الف يكسو ساز نيم موج : اگر قبل و بعد از وصل خازن صافي جريان خيلي كم از اين يكسو ساز كشيده شود و ولتاژ خروجي با هم مقايسه شود اختلاف هاي زير به چشم مي خورد و توجيه اين نكته مورد نظر من است . 
ولتاژ اندازه گيري شده يكسو ساز نيم موج قبل از وصل خازن صافي در صورتيكه خروجي ترانس تغذيه ۶ ولت باشد .۷/۲ ولت است و اگر خازن صافي به خروجي يكسو ساز وصل شود و مجدداً ولتاژ خروجي اندازه گيري شود اين ولتاژ اندكي بيش از ۸ ولت مي باشد يعني از ۷/۲ به ۴۵/۸ ولت مي رسد . 
علت اين مسئله چيست ؟ 
چون خازن صافي به ولتاژ پيك شارژ مي شود و تقريباً بار خيلي كمي از مدار كشيده ايم بنابراين ولتا ژ ۷/۲ به ولتاژ پيك نزديك مي شود . و هرچه جريان مصف بالاتر رود اين ولتاژ كمتر مي شود تا به ۷/۲ ولت برسد . 
همين آزمايش را اگر با يكسو ساز پل و يا يكسو ساز دوبل انجام دهيم در ابتدا قبل از وصل خازن صافي ۶/۵ ولت در خروجي ظاهر شده و سپس با وصل خازن صافي بازهم ۴۵/۸ ولت را داريم يعني در اين جا نيز خازن صافي با پيك ولتاژ شارژ مي گردد و در صورتي كه از اين مدار جريان بيشتري كشيده شود تا نزديم ۶/۵ ولت افت ولتاژ خواهيم داشت . 
از اين آزمايشها و شكل موج هاي موجود نتايج زير قابل استخراج است . 
الف : فركانس خروجي ريپل در يكسو ساز نيم موج ۵۰ هرتز مي باشد . 
ب : فركانس ريپل در يكسو سازهاي پل ۱۰۰ هرتز مي باشد . 
ج : ولتاژ خروجي هيچكدام از اين يكسو سازها در هنگام استفاده ثابت نيست و بر حسب جريان مصرفي كم و زياد مي شود .

خرید و دانلود

با قیمت 5,500 تومان

عتیقه زیرخاکی گنج