گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 147 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 4,000 تومان
دانلود رایگان تحقیق کیفیت زندگی در افراد دیابتی-خرید اینترنتی تحقیق کیفیت زندگی در افراد دیابتی-دانلود رایگان مقاله کیفیت زندگی در افراد دیابتی-تحقیق کیفیت زندگی در افراد دیابتی
این فایل در ۱۷صفحه قابل ویرایش تهیه شده وشامل موارد زیر است:
 كيفيت زندگي به طور كلي به عنوان درجاتي از رضامندي و نيل به نيازها در زمينه‌هاي فيزيكي، اجتماعي، روان شد ساختماني و رفتاري ˆ فعاليتي و از آن مهم‌تر “احساس خوب بودن” تعريف مي‌گرد
بعلت تغيير شيوه زندگي در كشورهاي صنعتي و در حال توسعه و وجود عوامل مستعدكننده‌اي نظير چاقي، استرس، كم تحركي و رژيم‌هاي غيربهداشتي، بروز بيماريهاي غيرواگير در اين جوامع بيشتر مي‌باشد. 
از آنجايي كه اكثر بيماريهاي غيرواگير مزمن و دائمي هستند، لذا اين دسته از بيماران از زمان ابتلاء تا پايان عمر نيازمند مراقبت‌هاي بهداشتي دقيق و وسيعي خواهند بود و همچنين با توجه به بروز علائم، اساساً از كيفيت زندگي خوبي برخوردار نخواهند بود و حتي عليرغم تأمين نيازهاي بهداشتي درماني براي اين دسته از بيماران متأسفانه درصد قابل توجهي از توان كاري و اقتصادي را از دست خواهند داد. 
ديابت از زمانهاي كهن براي بشر شناخه شده بود. در يكي از متون هندي كه مربوط به حدود ۲۶۰۰ سال قبل است به شيرين بودن ادرار بعضي از بيماران اشاره شده است با وجود قرنها سابقه آشنايي و توجه پزشكان به بيماري قند هنوز تنها در ۵% موارد مي‌توان به دقت علت پيدايش اين بيماري را مشخص كرد. 
بيماري قند (ديابت) شايعترين و مهمترين بيماري ناشي از اختلالات متابوليك است و يكي از علل عمده مرگ و مير و ناتواني در بسياري از كشورها و پنجمين علت عمده مرگ و مير را در جوامع غربي تشكيل مي‌دهد. 
شيوع بيماري كاملاً مشخص نيست ولي به نظر مي‌رسد در اجتماعات مختلف ۳-۲% افراد مبتلا به اين بيماري باشند. 
برطبق گزارش سازمان جهاني بهداشت در سال ۲۰۰۰ ميلادي (۱۳۷۹ شمسي) حدود ۱۰۰ ميليون نفر در دنيا دچار ديابت هستند و طبق آخرين بررسيها در كشور، حدود ۳% افراد جامعه مبتلا به ديابت هستند كه اين رقم در افراد ۳۰ سال به بالا حدود ۳/۷% مي‌باشد بعبارتي حدوداً ۰۰۰/۰۰۰/۲ نفر در ايران مبتلا به ديابت قندي هستند. 
 ساختمان و كار لوزالمعده (پانكراس): 
لوزالمعده از نظر ساختماني مشابه غدد بزاقي مي‌باشد طول آن ۱۷ سانتيمتر و از دوازدهه تا طحال كشيده شده و داراي سه قسمت است. 
سر لوزالمعده  كه پهن‌ترين قسمت آن است و در طرف راست شكم و در وسط قوس دوازدهه جاي دارد. 
تنه لوزالمعده  كه قسمت اصلي غده است در پشت معده و در جلوي اولين مهره كمري است. 
دم لوزالمعده  كه قسمت باريك لوزالمعده است و در طرف چپ شكم قرارداشته و تا مقابل طحال مي‌رسد. 
غده لوزالمعده از لوبولهاي ترشحي تشكيل يافته كه پيرامون مجاري باريك قرار دارند. 
اين مجاري باريك ترشحي، به مجراي اصلي غده يا مجراي ويرسونگ منتهي مي‌شوند كه خود به مجراي كلدوك و بعد دوازده ختم مي‌شود. 
در لابلاي لوبولهاي ترشحي لوزالمعده توده‌هاي سلولي پراكنده مخصوصي هستند كه به جزاير لانگرهانس معروفند و خاصيت ترشحي دارند و جمعاً يك غده مترشحه داخلي راتشكيل مي‌دهند. لوزالمعده داراي دو عمل است يكي ترشح آنزيمهاي گوارشي و ديگري ايجاد يك ترشح داخلي يعني انسولين كه محصول جزاير لانگرهانس مي‌باشد و نقش عمده و اساسي را در متابوليسم مواد هيدروكربنه بعهده دارد. 
انسولين ذخيره قندي بدن را بصورت گليكوژن در كبد كنترل و غلظت گلوكز را در خون در حد معيني نگهداري مي‌كند. مقدار قند خون در حال ناشتا ۷۰ تا ۱۱۰ ميلي‌گرم در هر ۱۰۰ سانتيمتر مكعب خون است. نيم ساعت پس از صرف غذا مقدار خون بسرعت و ناگهاني بالا مي‌رود. در بيماران مبتلا به مرض قند ياديابت، جزاير لانگرهانس غالباً آسيب ديده‌اند و مقدار ترشح انسولين نقصان مي‌يابد. لذا عمل تنظيم قند دچار اشكال گرديده و قند بصورت گليكوژن در كبد ذخيره نمي‌شود. در نتيجه ميزان قند خون بالا رفته و مقداري از آن وارد ادرار مي‌شود. 
 بيماري ديابت چيست؟ 
بيماري است كه به علت اختلال در متابوليسم كربوهيدراتها، چربيها و پروتئينها ايجاد مي‌شود و با كمبود ترشح يا كارائي انسولين همراه است. 
قندخون كه گلوكز ناميده مي‌شود در حالت طبيعي و ناشتا به ميزان ۱۱۰- ۷۰ ميلي‌گرم در دسي‌ليتر متغير است و بعد از صرف غذا افزايش مي‌يابد. 
هنگامي كه قند خون ناشتا از ۱۴۰ ميلي‌گرم در دسي‌ليتر بالاتر باشد اصطلاحاً هيپرگليسمي ناميده مي‌شود در حالت طبيعي قند در ادرار ديده نمي‌شود ولي هنگامي كه قند خون از ۱۷۰ ميلي‌گرم در دسي‌ليتر تجاوز نمايد قند در ادرار ظاهر مي‌گردد علت اين امر آن است كه در حالت طبيعي كليه‌ها پس از باز جذب قند را به خون باز مي‌گردانند در نتيجه قند از طريق ادرار دفع نمي‌شود ولي چنانچه قند خون از ۱۷۰ ميلي‌گرم در دسي‌ليتر بالاتر برود كليه‌ها قادر به باز جذب كامل قند نبوده و مقداري قند در ادرار ظاهر خواهد شد. چنانچه قند خون كمتر از ۶۰ ميلي‌گرم در دسي‌ليتر باشد آن را هيپوگليسمي مي‌نامند. 
 
 
اهداف كلي كنترل ديابت: 
۱-      تخفيف علائم بيماري. 
۲-      اصلاح مشكلات بهداشتي همراه آن و كاهش ابتلاء، مرگ و مير و مخارج اقتصادي ديابت. 
۳-      پيشگيري از عوارض حاد و ديررس ديابت تا حد ممكن، نظارت بر پيشرفت عوارض و مداخله دوره‌اي. 
۴-      بهبود كيفيت زندگي و نيروي توليد فرد ديابتي. 
 انواع ديابت 
ديابت به ۴ نوع تقسيم مي‌شود: 
۱-   ديابت وابسته به انسولين: يا نوع يك كه در كودكان و نوجوانان ديده مي‌شود و درصد كمي (۱۵ – ۱۰%) از كل بيماران ديابتي را شامل مي‌شود در اين نوع ديابت به علل مختلف غدد پانكراس قادر به ترشح انسولين نيست. به همين دليل افراد مبتلا بايد تحت درمان با انسولين قرار گيرند. 
 علائم تشخيص ديابت مليتوس وابسته به انسولين: 
–          شروع حاد .
–          كاهش سريع وزن. 
–          پيدايش كتون در ادرار. 
–          شروع در سنين جواني (۲۰ سال كمتر) .
 
۲-      ديابت غير وابسته به انسولين يا ديابت نوع دو كه بيشتر در افراد بالاي ۳۰ سال مشاهده مي شود و بيشترين بيماران ديابتي در اين گروه قرار دارند. عواملي كه در بروز اين بيماري دخالت دارند عبارتند از زمينه ارثي – زندگي كم تحرك – چاقي – پرخوري. 
در درمان اين نوع ديابت كاهش وزن با رعايت رژيم غذايي مناسب همچنين ورزش و تحرك جسمي از اهميت خاص برخوردار است. 
۳-      ديابت حاملگي: نوع ديگر ديابت كه ممكن است در دوران بارداري پيش آيد كه آن را ديابت بارداري مي‌نامند. 
در طي دوران بارداري كنترل خوب قند اهميت خاصي دارد. اگر در قبل و طي بارداري كنترل قند، خوب صورت گرفته باشد عوارض مادر و نوزاد كاهش مي‌يابد. كنترل خوب بيوشيميايي قبل از بارداري مهم است چون بنظر مي‌رسد هيپرگليسمي يك عامل مهم در ايجاد نقايص مادرزادي مي‌باشد و خطر اين نقايص در طي ۸ هفته اول حاملگي بيشتر است. 
تعدادي از زنان در سنين باروري، ديابت مليتوس حاملگي را بروز مي‌دهند. ديابت حاملگي بعنوان ديابتي كه از ابتدا در دوران حاملگي شناسايي مي‌شود تعريف شده است. 
براي پيشگيري از عوارض مادرزادي و حوالي زايمان تشخيص به موقع و سريع عدم تحمل گلوكز در دوران حاملگي مهم است مزاياي ديگر غربالگري ديابت حاملگي اين حقيقت است كه زناني كه در دوران بارداري عدم تحمل گلوكز دارند. خطر ابتلا به ديابت در آنها بيشتر خواهد بود. 
 
غربالگري در دوران حاملگي در دو مرحله پيشنهاد شده است: 
۱-   همگي زنان باردار بايد در اواخر ۶ ماهگي (هفته ۲۴ تا ۲۸) از نظر ديابت حاملگي بررسي شوند (اندازه‌گيري قند خون يكساعت پس از مصرف ۵۰ گرم گلوكز خوراكي). 
۲-   در صورت مثبت شدن اين آزمايش تست تشخيص قطعي با اندازه‌گيري قند خون ناشتا و يك، دو و سه ساعت پس از مصرف ۱۰۰ گرم گلوكز خوراكي انجام مي‌شود. 
 در صورتي كه در ۲ مورد از چهارمورد آزمايش عدد قند بيشتر از حد مجاز باشد بيمار مبتلا به ديابت حاملگي است و مي‌توان در وهله اول از رژيم و ورزش براي كنترل قند خون استفاده كرد. بايد توجه داشت كه رژيم بيماران ديابتي حامله خيلي سنگين نباشد و ناشتاي طولاني نداشته باشد. محدود كردن مواد غذايي داراي كربوهيدراتهاي ساده كفايت مي‌كند. در صورتي كه پس از ۲-۱ هفته قند خون ناشتاي بيمار همچنان بالا باشد (بالاتر از ۱۰۰) بيمار بايد تحت درمان با انسولين قرار گيرد كه تجويز انسولين حداقل در دو نوبت صبح و عصر بصورت توأم (مخلوط NPH‌ و كريستال) انجام خواهد گرفت. 
كساني كه در معرض خطر هستند شامل زنان داراي: 
–          سابقه قبلي ديابت حاملگي يا عدم تحمل گلوكز. 
–          سابقه خانوادگي ديابت. 
–          چاقي .
–          سابقه مامايي بد .
–          سابقه تولد نوزاد بيش از ۴ كيلوگرم .
–          سابقه مرده‌زايي يا نقص مادرزادي نوزاد در حاملگي قبلي 

خرید و دانلود

با قیمت 4,000 تومان

عتیقه زیرخاکی گنج