گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 164 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 9,000 تومان
دانلود رایگان پایان نامه جراحي و هوشبري پرندگان-خرید اینترنتی پایان نامه جراحي و هوشبري پرندگان-پایان نامه جراحي و هوشبري پرندگان-دانلود رایگان سمینار جراحي و هوشبري پرندگان-دانلود رایگان پروژه جراحي و هوشبري پرندگان-تحقیق جراحي و هوشبري پرندگان
این فایل در ۲۰۶صفحه قابل ویرایش تهیه شده است وبه موارد زیر می پردازد که بهصورت خلاصه به برخی از آنها می پردازیم:
مقدمه-روشهای مقید کردن-سابقه بیمار-صدمات وارده به بالها-معاینه فیزیکی پرنده-پرها-چشم-هوبری-شل سازی عضلات-ارزیابی پرنده بیمار برای هوشبری

در اين كتاب مطالب به پنج فصل كوتاه تقسيم بندي شده است. فصل اول به اصول مقيد كردن پرندگان، فصل دوم به اصول معاينات باليني پرنده بيمار، فصل سوم به اصول و تكنيكهاي هوشبري در پرندگان، فصل چهارم به اصول و اعمال جراحي اختصاص يافته و در فصل پنجم به روشهاي تجويز كردن عوامل درماني در پرندگان پرداخته شده است. در تمام فصلها علاوه بر حفظ جنبه هاي علمي كار، مطالب در حد امكان بصورت ساده و همراه با تصاوير مناسب ارائه شده تا بتواند مورد استفاده جراحان، دامپزشكان عمومي و دانشجويان قرار گرفته و در ضمن علاقمندان به مسائل پرندگان هم از خواندن آن لذت ببرند.

وظيفه خود مي دانيم از زحمات پرسنل دانشگاه آزاد كرج جهت به ثمر رساندن اين امر سپاسگزاري نماييم.

دكتر ابوالقاسم مرادي – دكتر مصطفي دارستاني

سال ۸۳

فصل اول:

اصول مقيد كردن پرندگان

ملاحظات كلي:

هيچكس نمي تواند  بدون جابجا كردن پرنده بيمار مخصوصاً اگر دچار ضعف و سستي هم بادش معاينه باليني كامل را انجام دهد ولي براي اجتناب از بدتر شدن علائم بيماري به علت استرس ناشي از جابجايي مي توان از هرگونه تغيير محل اضافي پرهيز نمود و آن را به حداقل كاهش داد. گزارشات فراواني وجود دارد كه استرس ناشي از جابجايي يك پرنده كوچك بي حال و ضعيف باعث مرگ ناگهاني پرنده شده است. چند عامل مهم در مقيد نمودن پرندگان بايستي مورد توجه قرار گيرد.

۱-هر نوع دستكاري كه از حركت مناسب جناغ سينه ممانعت كند در عمل تنفس پرنده تداخل نموده و مي تواند آنرا با اشكال جدي روبرو كند.

۲-فعاليت عضلاني پرندگان در اثر مقيد كردن تشديد شده و توليد گرما در بدن آنها افزايش يافته و به علت عدم توانايي پرنده در رفع گرما به موازات توليد آن باعث افزايش درجه حرارت بدن مي گردد.

۳-ممكن است در اثر رفتار خشن شكستگيهاي موجود تشديد شده و يا شكستگي هاي جديد ايجاد شود.

۴-پيچ خوردگي سر ممكن است باعث فشار بر مجاري تنفسي و حتي خفگي پرنده شود.

۵-نگهداري بيش از حد پرنده به پشت مي تواند باعث تهوع، استفراغ و پنونومي استنشاقي شده و حتي به مرگ پرنده بيانجامد.

۶-عدم توجه و احتياط در تله گذاري باعث افزايش احتمال آسيب ديدگي پرنده خواهد شد.

ميزان محدود و مقيدسازي براي يك معاينه فيزيكي كامل در هر پرنده متغير مي باشد. بطوري كه جوجه هاي دست آموز به حركات آهسته و با محبت و خارش زير گردن به خوبي پاسخ داده و معاينة آنها بدون مقيدسازي و يا با حداقل اقدامات بطور مطلوبي انجام مي گيرد. بهتر است گرفتن پرندگان بيماري كه كمتر دست آموز هتسند توسط دامپزشك صورت گيرد. براي اينكار برداشتن تمامي تيركها و يا هرگونه وسايل موجود در قفس و يا حتي برداشتن سقف قفس (اگر بدين منظور طراحي شده باشد) كار را راحت تر مي كند.

دربهاي كوچك قفس غالباً مانع از عملكرد سهل و آسان دكتر مي باشد. گاهي اوقات با تاريك كردن اتاق و يا با استفاده از نور قرمز گرفتن پرنده تسريع مي گردد. همراه بودن فردي كه با پرنده انس و الفت بيشتري داشته باشد، مقيدسازي و معاينه بيمار را تسهيل خواهد نمود.

 

روشهاي مقيد كردن پرندگان:

با استفاده از يك حوله پارچه اي يا كاغذي مي توان پرنده را در گوشه اي از قفس گير انداخته و آن را بيرون آورد، حوله كاغذي يكبارمصرف كه چند بار برروي خودش تا داده شده باشد ترجيح داده مي شود. براي اين منظور بهتر است حوله را در كف دست پهن كرده به طوري كه قسمتي از آن بين انگشتان چين خورده تا حوله را سر جاي خود نگهدارد.

 

تصوير شماره (۱-۱): بيرون آوردن پرنده با استفاده از حوله كاغذي (   )

 

 

مي توان يك گوشه از حوله را طوري در دسترس پرنده قرار داد كه به آن نوك زده و به منقار گرفته و بجود تا به اين ترتيب دامپزشك بتواند با خيال راحت دست خود را پشت سر پرنده قرار دهد. زماني كه اين وضعيت حاصل آمد پرنده از پشت گردن توسط انگشت شست و انگشت نشانه از دو طرف مفصل گيجگاهي فكي گرفته مي شود. بعضي از پرندگان ممكن است با وارد آوردن ضربات و حملات آرام به حوله عكس العمل نشان دهند. قرار دادن پرنده به پشت در بيرون از قفس ضمن جلوگيري از آسيب ديدن بالها، دستكاري و معاينه ساير قسمتهاي بدن بيمار را تسهيل مي كند.

بعضي از پرندگان مثل طوطي آمازوني را مي توان به راحتي با تكنيك حوله كاغذي گرفته، از قفس بيرون آورده و به پشت روي ميز قرار داد. در اين موارد ممكن است براي عقب نگه داشتن سر پرنده تا زماني كه فرد معاينه كننده دست خود را زير نوك پرنده قرار نداده است از يك تيرك چوبي كه در زير فك پايين پرنده قرار داده مي شود استفاده كرد. اين تيرك مي تواند از جنس آلومينيوم و يا پلاستيكي باشد. دامپزشك نبايد سعي كند پرنده را مستقيماً از دست صاحبش بيرون بياورد، زيرا بعضي از پرندگان توسط صاحبشان طوري تربيت شده اند كه گرفتن و مقيد نمودن آنها توسط افراد غريبه ممكن نبوده و باعث صدمه ديدن پرنده و يا فرد مقيدكننده خواهد شد. براي كنترل صدمات وارده از طريق نوك پرندگان بزرگ بايد فرد جابجاكننده انگشت شست و نشانه خود را زير گردن پرنده قرار داده و ان را به بدن خودش چسبانده و با دست ديگر به آرامي بالها و دم را مقيد سازد. همين كه پاها به طرف بيرون كشيده شد فرد جابجاكننده ممكن است يك انگشت را زير فك گذاشته و سر را به طرف عقب برگرداند.

خرید و دانلود

با قیمت 9,000 تومان
  • انتشار : ۲۹ فروردین ۹۵
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج