گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 59 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 8,000 تومان
این فایل در قالبpdf وبه صورت زیر تهیه شده است:

در معادن روباز خردایش سنگ معمولا با عملیات آتشباری صورت می‌پذیرد. خردایش مناسب سنگ می‌تواند بطور موثری باعث کاهش هزینه‌های کلی معدن شود. برای طراحی علمیات آتشباری و رسیدن به خردایش مطلوب، پارامترهای متعددی مانند خصوصیات توده سنگ، نوع ماده منفجره و سایر پارامترهای آتشباری باید در نظر گرفته شود. در معدن سنگ نمک سرخه عمليات آتشبارى بدون در نظر گرفتن عوامل فوق صورت مى‌گيرد، که نتيجه آن توليد سنگ هاى درشت مى‌باشد. در این مقاله با در نظر گرفتن برخى از پارامترهای فوق، یک الگوی آتشباری با هدف کاهش سنگ‌های درشت ارائه شده است.بر اين اساس، دو نوع الگوى آتشبارى براى قسمت‌هاى مختلف مناسب تشخيص داده شد؛ در بخش شمال غربى معدن که سنگ درزه دار مى‌باشد قطر چال کمتر (شبکه متراکمتر) و در ساير بخش‌ها قطر چال بيشتر (شبکه با تراکم کمتر). بر اساس مطالعات انجام شده، سنگ نمک دارا ى رفتار الاستو پلاستيک بوده و اين خصيصه بايد بعنوان مهمترين فاکتور در طراحى الگوى آتشبارى در نظر گرفته شود.
پارامترهای موثر در طراحی انفجار به دو دسته تقسیم می شوند:

پارامترهای قابل کنترل: که عبارتند از ارتفاع پله، ضخامت بار سنگ، فاصله ردیفی چال‌ها، قطر چال، طول انسداد چال و … .

پارامترهای غیر قابل کنترل: که عبارتند از وضعیت قرارگیری لایه ها، وضعیت ناپیوستگی ‌ها (گسل ها و درزه ها)، خصوصیات فیزیکی و مکانیکی سنگ، توپوگرافی و زمین شناسی منطقه [۱و۲].

تاکنون روابط متعددی برای طراحی الگوی آتشباری توسعه داده شده است. از آنجاکه در بیشتر این روابط، خصوصیات مکانیک‌سنگی لحاظ نشده‌اند، در این تحقیق از چهار رابطه لانگ‌فورس، اش۱، اش ۲ و کونیا که نسبتاً خصوصیات فیزیکی و مکانیکی سنگ را دربر دارند، برای طراحی الگوی آتشباری معدن نمک سرخه استفاده شده است. برای پیش بینی خردایش حاصل از انفجارنیز روابطی وجود دارد که از آن جمله می توان به روش لارسن، کازرام و داگاما اشاره نمود [۱و۲و۳]. از میان روش‌های فوق روش کازرام بدلیل در نظر گرفتن پارامترهای مختلف و سادگی آن، مناسب بوده و در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفته است. در نهایت با توجه به مطالعات انجام شده در مورد وضعیت درزه ها، خصوصیات فیزیکی و مکانیکی سنگ، یک الگوی آتشباری مناسب طراحی شده است
مطالعه موردی

معدن نمک سرخه در فاصله ۲۴ کیلومتری جنوب غربی شهر سمنان، ۹ کیلومتری شهرستان سرخه و در مجاورت روستای نظامین واقع شده است. راه‌های دسترسی به معدن از طریق جاده اصلی سمنان – گرمسار بوده و از نظر موقعیت در ۲۴ کیلومتری جنوب غربی سمنان واقع شده و با طی فاصله ۴ کیلومتر به طرف روستای نظامین به این معدن می رسد. مختصات جغرافیایی معدن عبارت است از :
سنگ نمک استخراجی این معدن به کارخانه کربنات سدیم سرخه واقع در سه کیلومتری معدن فرستاده میشود . استخراج ماهیانه این معدن ۳۵۰۰۰ تن می باشد که در سال بالغ بر ۴۰۰۰۰۰ تن سنگ نمک از این معدن استخراج می شود . ابعاد سنگ ورودی به سنگ شکن کارخانه، حداکثر ۵۰ سانتی‌متر می باشد . میزان ذخیره قطعی ۱۲ میلیون تن و عمر معدن ۲۵ سال می باشد. شیب نهایی معدن در پایان عمر آن ۴۵ درجه بوده که متشکل از ۱۴ پله ۵ متری می‌باشد. عیار مجاز سنگ‌های ورودی به کارخانه نیز دارای سولفات  (  )  کمتر از ۷/۱ ٪ می باشد [۴].
متدولوژی (روش کار)

متدولوژی از سه مرحله تشکیل شده است. در ابتدا پارامترهای ژئومکانیکی و فیزیکی تعیین می‌شود. سپس مطالعات درزه‌داری صورت گرفته و در نهایت الگوی آشباری طراحی می‌گردد.

۲-۱– پارامترهای ژئو مکانیکی و فیزیکی

جهت تعیین مقاومت فشاری و کششی سنگ بکر، از چهار نمونه کلوخه ای که از ترازهای ۱۱۸۰، ۱۱۹۰، ۱۱۹۵ و ۱۲۰۰ متر تهیه شده بود، استفاده گردید. نتایج آزمایش بار نقطه ای و سایر پارامترهای مکانیک سنگی در جدول (۱) آمده است. همچنین نمودار مقاومت فشاری و نمودار مقاومت کششی بترتیب در شکل‌های (۱) و (۲) آورده شده‌اند. در ارتباط با خصوصیات فیزیکی، با استفاده از نمونه های موجود، تخلخل و وزن مخصوص سنگ بطور دقیق مشخص گردید که نتایج آن در جدول (۲) آمده است.


خرید و دانلود

با قیمت 8,000 تومان
  • انتشار : ۰۴ فروردین ۹۵
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج