گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 68 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 5,000 تومان

این فایل در ۱۳صفحه قابل ویرایش تهیه شده وشامل موارد زیر است:


ریزپردازنده برای کامپیوتر مانند مغز برای انسان است،به ریز پردازنده واحد پردازش مرکزی یاcpu نیز می گویند.
در مقایسه کلی در مدلهای مساوی از این دو سری می توان گفت که کش CPU های Intel بیشتر از AMD است. CPU های Intel کارهای موازی را بهتر انجام می دهند ولی اگر دو مدل مساوی از این دو مارک را در کنار هم بگذاریم CPU های Intel بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در مدلهای بالا گرانتر از AMD هستند. نمی توان گفت کدام CPU برای چه کاری بهتر است. اگر نرم افزاری بر اساس معماری و تواناییهای Intel طراحی شده باشد در صورت استفاده از Intel بهتر می توانید با آن کار کنید. اگر بازی یا برنامه بر اساس دستورات AMD طراحی شده باشد AMD آن را بهتر اجرا می کند. به طور کلی AMD به دلیل قیمت پایین تر بهتر از Intel است. در واقع شما با یک هزینه ثابت می توانید CPUی قویتری از سری AMD نسبت به Intel تهیه کنید.  مسائل دیگری را هم باید در نظر گرفت و ان این است که مادربردهای Intel با امکانات مساوی معمولا گرانتر از AMD هستند
ریزپردازنده برای کامپیوتر مانند مغز برای انسان است،به ریز پردازنده واحد پردازش مرکزی یاcpu نیز می گویند.
 
مقایسه  Amd و Intel
در مقایسه کلی در مدلهای مساوی از این دو سری می توان گفت که کش CPU های Intel بیشتر از AMD است. CPU های Intel کارهای موازی را بهتر انجام می دهند ولی اگر دو مدل مساوی از این دو مارک را در کنار هم بگذاریم CPU های Intel بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در مدلهای بالا گرانتر از AMD هستند.
نمی توان گفت کدام CPU برای چه کاری بهتر است. اگر نرم افزاری بر اساس معماری و تواناییهای Intel طراحی شده باشد در صورت استفاده از Intel بهتر می توانید با آن کار کنید. اگر بازی یا برنامه بر اساس دستورات AMD طراحی شده باشد AMD آن را بهتر اجرا می کند.
به طور کلی AMD به دلیل قیمت پایین تر بهتر از Intel است. در واقع شما با یک هزینه ثابت می توانید CPUی قویتری از سری AMD نسبت به Intel تهیه کنید. 
مسائل دیگری را هم باید در نظر گرفت و ان این است که مادربردهای Intel با امکانات مساوی معمولا گرانتر از AMD هستند

در سال ۱۹۹۹ وقتی AMD اولین پردازنده ۱ گیگاهرتزی رو عرضه کرد و اینتل مجبور شدند برای حفظ بازار پردازنده پنتیوم ۴ را که هنوز مراحل طراحیش تموم نشده بود را ارائه کنند خوب کلاک این پردازنده ها از ۱٫۲ گیگاهرتز شروع میشد ولی در عمل از ۱گیگاهرتزی های AMD ضعیف ترر بودند ، از اینجا دعوای اینتل و AMD سر سرعت و کارایی شروع شد و لی با این حال که پردازنده های K7 قویتر از پنتیوم ۴ بودند . که I ntel از Amd عقبافتاد و در سال ۲۰۰۲ وقتی پردازنده های سری ATHLON XP رو عرضه میکرد روش نامگذاری رو تغییر داد و هر پردازنده رو با توجه به نتایجی که در بنچمارکها داشت با پردازنده های اینتل مقایسه کرد و چون مثلا ۱۸۰۰+ از پنتیوم ۱۸۰۰ در مقایسه ها بهتر عمل کرده بود اسمش رو گذاشت ۱۸۰۰+ در حالیکه ٿرکانسی حدود ۱٫۵ گیگاهرتز داشت . 
و از اون زمان به این رویه ادامه داد البته بعد ها که پردازنده های دو هسته ای اومدند و یا معماری اینتل به کلی تغییر کرد AMD همچنان با همون معیار قدیمی به کارش ادمه داد .

شروع توزیع پردازشگرهای دو هسته ای:
ماجرا ز آنجا شروع شد که تیم طراحی Intelدر کورس رقابت برای بالا بردن سرعت پردازش پردازنده به مشکلات بزرگی از جمله مصرف بالای آنها ،تولید فراوان حرارت و همچنین در بالاترین درجه اهمیت قرار گرفت سرعت پردازش روبرو شد که عملا دسترسی به سرعت های بالاتر از ۴ گیگاهرتز را غیر ممکن می ساخت .
در این لحظه بود که پردازنده Intel Core Due با ساختاری کاملا متفاوت ابتدا برای لپ تاپ ها و پس از تغییراتی با نام Intel Core 2 Due برای کامپیوترهای دسک تاپ معرفی شد.
ساختار این پردازنده بطور کامل با تکنولوژی بکار رفته در پردازنده های P4 متفاوت است و بر مبنای تکنولوژی کم مصرف Pentium M بوده که آن نیز بر مبنای تکنولوژی Pentium 3 می باشد 
شرکت AMD  در سالهای اخیر همواره حداقل یک گام از اینتل جلو بوده است و با ارائه پردازنده های Athlon 64 به مقابله با P4 برخاسته بود جائیکه این سری از پردازنده ها از تکنولوژی های متفاوتی با اینتل برخوردار بودند که بزرگترین آن، استفاده از فناوری HTT و یا Hyper Transport Technology میباشد.
بطور خلاصه CPU جهت تبادل اطلاعات با قطعات دیگر: 
استفاده از پل شمالی و ارتباط غیر مستقیم CPU و RAM که در پردازنده های P4 معمولی استفاده می شود (پل شمالی و پل جنوبی در اصل قطعاتی از Main هستند که وظیفه مسیر دهی ترافیک دیتاها از یک باس شبکه به باس دیگر را برعهده دارند، که معمولا پل شمالی دارای ترافیک سنگین تری است(. 
CPU های   Intelبرای اتصال به حافظه به سایر قسمت های Main احتیاج به برقراری ارتباط با پل شمالی دارند که پل شمالی توسط تولید کننده Clock (که در درون پل شمالی واقع است)یک مسیر مداوم (مثلا ۲۰۰ مگاهرتزی) به CPU برقرار می کند.
CPU های P4 برای اتصال به حافظه و کلا سایر قسمت های Main احتیاج به برقراری ارتباط با پل شمالی دارند که پل شمالی توسط تولید کننده Clock (که در درون پل شمالی واقع است)یک مسیر مداوم (مثلا ۲۰۰ مگاهرتزی) به CPU برقرار می کند.

۲-استفاده از پل جنوبی و تکنولوژی HTT (که در سری پردازنده های AMD پیشرفته استفاده میشود). 
 Amdدر اینجا تولید کننده کلاک دردرون CPU واقع است و هایپر ترانسپورت ارتباط دهنده CPU و پل جنوبی است که مستقیما با تولید کننده Clock در تماس می باشد و هیچ واسطه ای میان تولید کننده Clock و حافظه وجود ندارد و Clock حافظه میبایست از کلاک CPU تبعیت کند که این شدیدا باعث بالا رفتن سرعت پردازش می شود. از اینها گذشته سرعت FSB در بهترین نمونه های P4 به ۱۰۶۶ مگاهرتز میرسد که اگر آن را با پردازنده های Athlon 64 FX که دارای FSB بالاتر از ۲۰۰۰ مگاهرتز می باشند.

تکنولوژی دو هسته ای:
 Intel و  AMD
شركت AMD، با ساخت اولین مدل آتلون ۶۴ بیتی كه البته برخلاف نام آن، قابلیت پشتیبانی ۴۰ بیتی (نه ۳۲ و نه ۶۴) از حافظه را داشت و می‌توانست ۱۳۶ گیگابایت از فضای حافظه را آدرس‌دهی كند و اینتل با ساخت پردازندهXeon سری DP با قابلیت اجرای ۳۲ و ۶۴ بیتی و برخورداری از تكنولوژی hyper threading، اولین گام‌ها را جهت ساخت پردازنده‌های ۶۴ بیتی برداشتند. این پردازنده‌ها علاوه بر مهیا‌ساختن قابلیت دسترسی به میزان حافظه بیشتر برای سیستم‌عامل، به هر برنامه كاربردی قابل اجرا بر روی آن سیستم‌عامل، یك بلاك چهار‌گیگابایتی از حافظه را جهت اجرا اختصاص می دهند. 
این توانایی جدید به نحو بسیار محسوسی، كاربران برنامه‌های طراحی مهندسی (CAD) و بسیاری از بانك‌های اطلاعاتی را با افزایش كارایی و سرعت اجرای برنامه‌ها مواجه‌‌كرد.

این پردازنده‌ها كه طبق نظر سازندگانشان به‌طور كامل از سیستم‌عامل‌ها و برنامه‌های ۳۲بیتی پشتیبانی كرده و هیچ خللی را به دلیل ارتقا به وضعیت ۶۴ بیتی، در برنامه‌های قبلی وارد نمی کنند.
در حالی كه در زمان اجرای ۳۲بیتی بر روی سیستم‌عامل‌های ۳۲بیتی، تنها چیزهایی كه می‌توانند عاید این محیط‌های قدیمی نمایند، عبارت است از: 
۱ – استفاده از فركانس بالاتر جهت اجرای تعداد بیشتری دستورالعمل در واحد زمان
۲ – استفاده از سطوح بالاتر cache (سطح ۲) جهت افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات 
۳ – استفاده از سیلیكون‌هایی با كیفیت بالاتر و دارای تعداد ترانزیستور بیشتر باز هم در راه افزایش سرعت.
به هر روی هر دو شركت سرشناس تولیدكننده پردازنده‌های ۶۴ بیتی برای كامپیوترهای x۸۶ مدعی ساخت پردازنده‌های مذكور با كیفیت بالاتر بوده و در واقع هر دو ادعای پیشتازی در این عرصه را دارند.

راه‌حل‌های اینتل :

این راه‌حل‌ها شامل سه دسته پردازنده (بعد از ارائه Xeon DP) و سه مدل پردازنده ایتانیوم به شرح زیر است: 
۱- پردازنده‌های سری ۶۴bit xeon 
این سری از پردازنده‌های اینتل با قدرت انعطاف بالا و دو مگابایت cache لایه سه، به‌عنوان محبوب‌ترین پردازنده ۶۴ بیتی برای سرورها شناخته شده‌اند. ضمن این‌كه قادرند هم برنامه‌های ۶۴ بیتی و هم برنامه‌های ۳۲ بیتی را با كارایی بالا و با استفاده از حافظه‌های DDR۲ و خطوط حامل PCIExpress اجرا كنند و در نتیجه كارایی سیستم را تا حد ۵۰درصد بالاتر از xeonهای قدیمی‌تر ۳۲ بیتی، مثل پردازنده ۳.۲xeon DP گیگاهرتز ببرند. این پردازنده‌ها در وب سرورها و ایمیل سرورها كاربرد زیادی دارند.
 
۲- پردازنده‌های سری ۶۴bit xeon MP 
قدرتمندترین و سریع‌ترین پردازنده با نام xeon است و با قدرت بالای دسترسی به حافظه، هشت مگابایت cache لایه سه و وجود فناوری Demand Based Switching) DBS)، بهترین انتخاب برای سرورهای لایه واسط، یعنی همانApplication Server یا سرور مربوط به بانك‌های اطلاعاتی با حجم داده و پردازش بالا می‌باشد. این سرور در كاربردهای Enterprise، مثل سیستم‌های تجاری ERP و BI كاربرد بسیار مناسبی دارد
۳- ۶۴bit xeon workstation 
همان‌گونه كه از نام آن برمی‌آید، این پردازنده قادر‌‌است با استفاده از قابلیت‌هایی مثل NetBurst ،PCI Express ،Cache لایه دو، و فناوری hyper threading، برنامه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی، خصوصاً برنامه‌های طراحی مهندسی، گرافیك و امثال آن را با كارایی و سرعت بالا اجرا نماید. 
۴- Itanium۲
قدرتمندترین و با ثبات‌ترین پردازنده ساخت اینتل است. این پردازنده كه خود در مدل‌های DP ،MP و Low voltage به بازار ارائه شده است، با قابلیت نه مگابایت فضای cache لایه سه، بالاترین كارایی و سرعت را برای سرورهای لایه واسط، بانك‌های اطلاعاتی، راه‌حل‌های ERP ،BI ،HPC، و انواع سیستم‌های مدیریتی پیچیده به ارمغان می‌آورد. 

راه‌حل‌های AMD:

AMD برای پشتیبانی از فناوری پردازش‌های ۶۴بیتی، چندین مدل پردازنده ۶۴ بیتی آتلون، اُپترون، و توریون را ارائه كرده است. كه در ادامه به‌بررسی اجمالی آن‌ها پرداخته می‌شود. 
فناوری EM۶۴T 
تكنولوژی ۶۴ بیتی حافظه توسعه یافته (Extended Memory ۴۶ Technology)، امكانی است كه توسط آن سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیتی قادر خواهند‌‌بود برنامه‌های ۶۴ بیتی را توسط پردازنده‌های xeon اجرا نمایند. برای استفاده از این قابلیت، تمام فاكتورهای موجود، یعنی سیستم‌عامل، برنامه در حال اجرا، BIOS كامپیوتر، و درایورهای مورداستفاده باید به این فناوری یا در اصطلاحEM۶۴T مجهز باشند.
 
۱- ۶۴AMD Athlon 
انواع و اقسام مختلفی از آتلون سری ۶۴ برای اجرای برنامه‌های ۶۴ و ۳۲ بیتی با كارایی بالا ساخته شده است. این پردازنده‌ها كه با فناوری‌های قابل رقابت مشابه آنچه كه در اینتل برای ساخت پرازنده‌های زئون ساخته شده‌است، ، به كاربران كامپیوترهای دسكتاپ اجازه‌می‌دهد برنامه‌های كاربردی‌ای كه به سرعت بالا و دسترسی سریع به حجم بالای حافظه نیاز دارند را با كارایی بالایی اجرا نمایند. برنامه‌های گرافیكی و مالتی مدیا، بازی‌های سه بعدی، ویرایش تصاویر، فیلم، موسیقی بهترین بهره را از این پردازنده‌ها می‌برند.
۲- Opteron 
AMD، پردازنده‌های سری اُپترون را در قالب و همپای با xeonهای ۶۴ بیتی و تا حدودی پردازنده‌های گران‌قیمت‌تر ایتانیوم ساخته است. این پردازنده كه به گفته AMD با تركیب فاكتورهای مهمی چون سازگاری، كارایی، قابلیت اعتماد، و قیمت نسبتاً پایین رقابتی، پا به عرصه وجود گذاشته، تاكنون در قالب چهار مدل مختلف سا خته شده است. 
این پردازنده قادر است تا ۲۵۶ ترابایت فضای حافظه را مورد دسترسی قرار دهد و با استفاده از توان مصرفی نسبتاً پایین ۵۵ وات (برای سری HE) و ۳۰ وات (برای سری EE) از هدر رفتن توان مصرفی پردازنده و در نهایت كل سیستم جلوگیری كند. پردازنده‌های آتلون و اُپترون ۶۴ بیتی تاكنون بارها از طرف مجامع مختلف به عنوان مقرون به‌صرفه‌ترین راه‌حل برای كاربردهای دسكتاپ و تا حدودی Enterprise با حفظ هر دو فاكتور كارایی بالا و قیمت پایین شناخته شده است.
۳- Turion 
این پردازنده به منظور ایجاد امكان سواركردن سیستم‌عامل‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی بر روی كامپیوترهای نوت‌بوك با تكنولوژی Mobile طراحی و ساخته شده است. این پردازنده با وزن بسیار كم، مصرف انرژی پایین، و ایجاد حرارت محدود با فناوری بی‌سیم (wireless) بسیار سازگار بوده و می‌تواند با كارایی بسیار بالاتری نسبت به پردازنده‌های معمولی دستگاه‌های مبتنی بر تكنولوژی موبایل و بی‌سیم، به اجرای برنامه‌های طراحی شده برای این محیط‌ها بپردازد..

CPU چهار هسته ایIntel:
پردازنده‌هاي سري Core 2 Duo موفقيت قابل‌توجهي را به دست آوردند، ‌شركت اينتل به فكر افتاد تا با استفاده از قابليت‌هاي اين سري از پردازنده‌ها، اولين محصول چهار هسته‌اي خود را بسازد. 
Intel شركت اولين سري از پردازنده چهار هسته‌اي خود را با تعبيه دو واحد پردازش Core 2 Duo به بازار عرضه كرد. البته با آن كه اين پردازنده‌ها مجهز به چهار واحد پردازش بودند، اما بسياري از كارشناسان اين نوع پردازنده‌ها را به‌عنوان يك محصول چهار هسته‌اي واقعي قبول نداشتند. 
چون اينتل به علت محدوديت فناوري ساخت مجبور شده بود كه هر كدام از دو واحد پردازش را روي يك سطح مجزاي سيليكون كار كند و به وسيله مسير FSB با فركانس ۱۳۳۳ مگاهرتز اين دو واحد پردازش را با يكديگر ارتباط دهد كه اين موضوع باعث كاهش كارايي اين نوع پردازنده نسبت به رقباي دوهسته‌اي خود در مقايسه‌هاي مختلف مي‌شود. مجهز به چهار واحد پردازش ۴/۲ گيگاهرتزي و  هشت مگابايت حافظه L2 است. 

بر اساس فناوري ۶۵نانومتر ساخته مي‌شود و توانايي تحمل ۲/۶۲ درجه سانتيگراد را دارد. در اين پردازنده ولتاژ هسته پردازنده، ۲/۰ ولت نسبت به سري Core 2 Duo افزايش يافته است. اما با اين وجود حداكثر توان مصرفي آن از ۱۰۵ وات در حداكثر فشار كاري تجاوز نمي‌كند
محصول چهار هسته‌اي شركت اينتل از تمام فناوري‌هاي جديد اين شركت مانند SSE3 ،VT ، EM64T و‌… پشتيباني مي‌كند كه اين ويژگي‌ها باعث افزايش كارايي آن در كاربردهاي مختلف مي‌شود. 
amd
يكي از معضلاتي كه AMD براي كاربران ايجاد مي‌كند، تغيير مداوم سوكت پردازنده‌ها است. 
به طوري كه كاربران براي استفاده از نسل جديد پردازنده‌هاي اين شركت مجبور به تغيير مادربورد خود هستند. امري كه در مورد اينتل اتفاق نمي‌افتد. 
البته اينتل هم براي نسل جديد پردازنده‌هاي خود چيپ‌ست‌هاي جديدي توليد مي‌كند، ولي در بسياري موارد با به‌روزرساني بايوس سيستم مي‌توان از نسل‌هاي جديد پردازنده‌هاي اينتل روي چيپ‌ست‌هاي قديمي‌تر هم استفاده كرد. 
به هر صورت AMD براي استفاده از پردازنده‌هاي Phenom سوكت جديد +AM2 را معرفي كرده است كه دو تغيير عمده نسبت به سوكت‌هاي AM2 كنوني دارد:
 ‌از HyperTransport 3.0 پشتيباني مي‌كند.
 ‌امكان تقسيم توان بين هسته پردازنده و كنترلر حافظه دارد.

عرضه اولين Phenomها، بازار تست روي آن‌ها داغ شد. به طوري كه بسياري از سايت‌ها و مجلات شروع به تست و مقايسه آن‌ها با پردازنده‌هاي چهار ‌هسته‌ اي اينتل نمودند. 

AMD به طرز فجيعي از اينتل در تمام تست‌ها باخته است! حتي در بسياري از تست‌ها قوي‌ترين پردازنده آن نتوانست بالاتر از Q6600 بايستد.
نتايج را در شكل‌هاي ۱ تا ۴ مشاهده مي‌كنيد كه خود گوياي همه چيز هستند.

استفاده پردازنده های دو هسته ای در لپ تاب ها:
استفاده از پردازنده‌های دو هسته‌ای در “لپ تاپها”، از یك سو شاهد قویتر و ظریفتر شدن این رایانه‌ها و از سوی دیگر افزایش عمر باتری‌های آنها خواهیدم بود.
شركت “اینتل:” نخستین پردازنده‌های دوهسته‌ای و “چیپ ست” ویژه استفاده در رایانه‌های لپ تاپ را با نام “سنترینو دیو موبایل””‪ “Centrino Duo Mobileمعرفی كرد و شركت “اپل” نیز نخستین لپ‌تاپهای برپایه پردازنده‌های دوهسته‌ای “اینتل كور دیو”(”‪(Intel Core Duoخود را به بازار داد. پردازنده‌های دو هسته‌ای جدید “اینتل” ویژه استفاده در لپ‌تپها، حدود ‪۶۸ درصد سریعتر از بهترین نمونه‌های تك هسته‌ای محصولات همین شركت بوده و به علاوه مصرف انرژی آنها نیز در مقایسه با پردازنده‌های تك هسته‌ای، ‪ ۲۸درصد كاهش پیدا كرده‌است.
این بدان معناست كه استفاده از پردازنده‌های دوهسته‌ای جدید فاصله موجود میان توان محاسباتی لپ‌تاپها و توان محاسباتی رایانه‌های رومیزی را كاهش داده و به علاوه عمر باتری لپ تاپها را نیز افزایش خواهد داد. 

خرید و دانلود

با قیمت 5,000 تومان

عتیقه زیرخاکی گنج