گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 122 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 4,500 تومان
دانلود رایگان گزارش کارآموزش گروه طراحی صنعتی-خرید اینترنتی گزارش کارآموزش گروه طراحی صنعتی-دانلود رایگان مقاله گروه طراحی صنعتی-کارآموزی گروه طراحی صنعتی
این فایل در ۲۶صفحه قابل ویرایش تهیه شده وشامل موارد زیر است:

ساکنان ايران زماني ديرتر به ثروت و فرصت کافي دست يافتند تا روي فلزات کار کنند و از آنها زيـورهايي بـسازند ، که دليل عمده اش سختي اوضاع معيشت شان بود در مقايسه با ميانرودان و کناره هاي دره نيل که آب فراوان و کشاورزي آسان داشتند در ادامه برای آشنایی بیشتر شما توضیحات مفصلی را می دهیم. 

با اين همه زيورهاي مسي و رشته هايي از مهره و دانه به رنگها و ترکيبات گوناگون از ميانه دوره مفرغ ، يا حدود ۳۰۰۰ تا ۱۳۰۰ ق م به دست آمده است . تپه حصار دامغان که واقع بر جادهٔ معادن سنگ لاجوردبدخشان قرار داشت از حدود سال ۲۰۰۰ ق م آنقدر توانگر شد که مرکز نخستيني براي زرگري و نقره کاري واقع گرديد ، گرچه زيورها و اشياء گرانبهايي که در آن جا ساخته مي شد از ظرافت و تمامکاري بسي به دور بود .

انقراض امپراتوري سومري با سقوط و انهدام شهر مرکزي اور در ۲۰۰۶ ق م عواقب مهمي را موجب شد که يکي نابودي اشياء همراه بردني به عنوان غنايم جنگي بود ، و ديگري پراکنده شدن يا بي خان و ماني پيشه وران ، يعني همام رويدادهايي که به دفعات بسيار ، زيانبخش فرهنگهاي اقوام گرديده است.

بايد در نظر داشت که بر طبق مدارک معتبر ، هم از لحاظ منطقه اي و هم از جهت نظم تاريخي ، بر اثر حفاريهاي خطاکارانه و به دور از نظارت علمي ، در تعيين جايگاهها ، دوره‌ها ، تقدم و تأخر سنه ها ، شرايط اقتصادي و اوضاع اجتماعي ، و خصوصاً ارتباطات و داد و ستدها ، آشفتگي بسيار به ميان آمده ، و اصالت توليدگاهها و قدمت ، اعتبار و سنديت عتيقه ها و زيرخاکيها در بازار ارزشها سخت مشکوک و متزلزل گرديده است ، و بيش از همه در مورد جواهرات و فلزات گرانبها و اشياء کوچک همراه بردني . به هر صورت مسلم است که اين گونه اقلام همه جا و همه وقت در گردش دست به دست بوده است .

در نيمهٔ اول هزارهٔ دوم ق م جواهرات توليد شده در شوش مشتمل بود بر دستبندها و گردنبندهاي آراسته به مهره هاي گرمکي شکل و دانه هاي وسطي ( فاصله انداز ) از طلاي تو خالي ، که زنان و مردان متساوياً زيب پيکر خود مي ساختند . در نتيجهٔ کاوشهاي علمي به عمل آمده در تورنگ تپه ، حسنلو ، دينخاتپه ، گوک تپه ، ديلمان ، و نيز به دست آمدن اشيائي از املش ، جواهراتي قابل سنه گذاري شناسايي شده اند که مسير تحول و طيف طرحها و همچنين اسلوبهاي معمول در ايران شمالي را آشکار مي سازند ، مشتمل بر :

آويزهاي گوژکاري شده گرد يا ستاره اي ، گوشواره هاي مليله کاري به ريخت هلال ماه يا به شکل حلقوي مارپيچ ، انگشتري و گردنبندها با دانه هاي عقيق جگري و مهره هاي مجوف و شياردار ( خياره دار ) طلا ، همچنانکه نيمتاج و پولک و دگمهٔ تزئيني .

گوشواره اي جالب توجه که به اهتمام پروفسور دايسون در حسنلو مکشوف گرديده است شبيه به خوشه اي از گويچه هاي کوچک طلا ، مانند دانه هاي انگور ، ساخته شده ، و از جهت بافت جودانه اي ( دان دان ) سطحش شباهتهايي با نمونه هاي نقش برجسته هاي سنگي آشوريان دارد . چنانکه پيداست عرصهٔ الهامگيري جواهرساز ايراني نسبت به ازدياد مشتريانش گسترده تر مي گرديده تا پاسخگوي تقاضا بماند .

نخستين نمونه هاي دستبند طلاي ايراني تشکيل يافته از دو حلقهٔ مجوف طلا پيچيده به دور يکديگرو با دو انتهايش به شکل کلهٔ شير در يکي از گورهاي مارليک پيدا شده است . اين نمونه اي آغازين از پيدايي دستبندهاي طلايي است که با همين ويژگي کلهٔ جانوراني بيرون رسته از دو انتهاي حلقهٔ تو خالي ، و با نازک کاريهاي الحاقي ، در دورهٔ هخامنشي به انواع مختلف ساخته مي شد .

 

خرید و دانلود

با قیمت 4,500 تومان
  • انتشار : ۰۹ اسفند ۹۴
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج