گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 159 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 5,000 تومان

به طور خلاصه سازمانی است که با قوانین تجارت در سطح جهانی و یا نزدیک جهانی عمل می کند. نگرشهای متفاوتی راجع به WTO است: تشکیلاتی برای تجارت آزاد، محیطی که دولتها در آن راجع به موافقت نامه های تجاری بحث و گفتگو می کنند، مکانی برای حل و فصل مناقشات تجاری، سیستمی که بر اساس قوانین تجارت عمل می کند.( ولی به هر حال WTO سوپر من نیست، که بتواند تمام مسایل جهان را در هر شکلی حل کند) 

– تجارت بدون تبعیض

رفتار یکسان با دیگران ( Most-favoured-nationMFN )

معمولاً کشورهای تحت پوشش موافقت نامه های WTO ، نمی توانند بین شرکای تجاری خود تبعیض قائل شوند. هرگاه برای یکی امتیاز قائل شویم ( مانند تعرفه گمرکی کمتر برای یکی از محصولات) بایستی برای تمام اعضای WTO نیز همان امتیاز را قائل شویم.

این اصل به نام اصل MFN  معروف است ( most-favoured-nation ). اهمیت این اصل از آنجا آشکار می شود که اولین مقاله GATT است و تجارت کالا را در بر می گیرد. هم چنین مقاله ۲ آن راجع به خدمات است و مقاله ۴ آن قوانین مالکیت معنوی( *TRIPS ) و نقش آن در تجارت است.

و البته در هر موافقت نامه، این اصل کمی متفاوت می شود. اپن سه موافقت نامه با هم پوشش دهنده سه محدوده اصلی WTO می باشند. استثنائات چندی نیز اجازه داده شده اند، برای مثال کشورهایی که می توانند موافقت نامه ای ایجاد کنند که فقط در مورد تجارت کالاهای درون گروهی باشد در برابر کالاهایی خارجی معاف خواهند شد. یا می توانند امتیازات ویژه ای برای دسترسی به بازار، به کشورهای توسعه یافته اعطا کنند. یا به کشوری اجازه داده میشود برای محصولاتی قوانین گمرکی شدیدتری تری اعمال کند محصولاتی که به صورت ناعادلانه ای تجارت می شود. در بخش خدمات نیز تحت چهارچوبهایی، اجازه تبعیض و فرق گذاری داده می شود ولی همه اینها درشرایط ویژه ای امکان پذیر است.

به طورکلی MFN به این معنی است که هر زمان کشوری تعرفه های وارداتی خود را کاهش می دهد یا بازاری ایجاد می کند بایستی عیناً برای کالاها یا خدمات مشابه تمام شرکای تجاری خود همین رفتار را عمل کند. اعم از اینکه فقیر، ثروتمند، ضعیف و یا قوی باشند.

۲- رفتار ملی

رفتار یکسان داخلی و خارجی( National Treatment )

محصولات وارداتی و داخلی، حداقل پس از ورود محصولات خارجی، بایستی یکسان برخورد شوند همین قانون در مورد خدمات، مارکها، قوانین کپی رایت و ثبتی داخلی و خارجی،  نیز صادق است. اصل National Treatment ( رفتار یکسان با داخلی و خارجی ها ) در تمام ۳ اصل پایه ای موافقت نامه های WTO وجود دارد( مقاله ۳ و ۱۷ از GATT ، مقاله ۳ از TRIPS ) .

هم چنین باز این اصل در هر کدام این مقالات کمی متفاوت است. اصل National Treatment زمانی اعمال می شود که یک محصول یا خدمت یا ایده وارد بازار شود بنابراین افزایش عوارض گمرکی کالاهای وارداتی، تخلف از این اصل محسوب نمی شود حتی اگر همین عوارض بر روی محصولات تولید داخلی بکار برده نشود.

 


خرید و دانلود

با قیمت 5,000 تومان
  • انتشار : ۰۵ اسفند ۹۴
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج