گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 133 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 7,000 تومان

عنوان :

طراحی و پیاده سازی مدار فرکانس متر در نرم افزار Xilinx

هدف :

طراحی و پیاده سازی فرکانس متر در نرم افزار Ise Xilinx  و پروگرام کردن آن روی برد FPGA  

 

مشخصات   فرکانس متر ما :

۱Hz تا ۹۹۹Hz

– دارای اسیلاتور داخلی ۲۰MHz

– نمایش خروجی بر روی سه نمایشگر سون سگمنت

 

نحوه کار مدار فرکانس متر :

 ابتدا باید یک ثانیه را در داخل مدار بوجود بیاوریم و سپس پالس ورودی را به اندازه یک ثانیه شمارش کنیم . شمارنده در هر ثانیه فرکانس پالس ورودی را نشان می دهد . بعد از شمارش به اندازه یک ثانیه ، یک ثانیه دیگر صبر میکنیم تا عدد خروجی قابل مشاهده گردد و سپس دوباره پالس ورودی را شمارش میکنیم .  

طراحی و شبیه سازی در Xilinx :

طراحی مدار فرکانس متر در Xilinx پنج مرحله دارد : 

مرحله اول : طراحی ده شمار آسنکرون

با استفاده از چهار فلیپ فلاپ نوع T یا JK میتوان شمارنده چهار بیتی آسنکرون ساخت به شرطی که پایه T یا JK به منطق ۱ و کلاک آن به پالس ورودی وصل شده باشد . چون میخواهیم تا ۱۰ بشماریم عدد ده که در مبنای دو به صورت ۱۰۱۰ است را با استفاده از یک And دو ورودی میبایست به پایه Clear وصل نمود تا شمارنده از ۰ تا ۹ شمرده و به محض ۱۰ شدن صفر شود . یک Or دو ورودی نیز به منظور قابلیت Clear کردن مدار هم از بیرون و هم از داخل قرار دادیم . چون فلیپ فلاپها با لبه بالا رونده کار میکنند ، یک اینورتر به این علت قبل از ورودی طبقه بعد قرار دارد که لبه پایین رونده را به لبه بالا رونده تبدیل میکند . مدار اصلی و شبیه سازی درستی عملکرد آن در Xilinx به صورت زیر است :

مرحله دوم : طراحی مدار تقسیم کننده فرکانس ۲۰MHz

با استفاده از کنار هم قرار دادن ۷ شمارنده دهدهی که در مرحله قبل ساختیم و یک شمارنده دودویی آسنکرون یک مدار تقسیم کننده به صورت زیر میتوان ساخت :

نکته : برای تبدیل یک فایل شماتیک به یک بلوک طراحی ، ازگزینه  tools  گزینه Symbol Wizard را انتخاب نموده سپس روی Using Schematic و بعد از آن دوبار روی Next کلیک می نماییم .

مرحله سوم : طراحی ماژول تبدیل Hex به ۷-segment

به فایل پیوست مراجعه نمایید

مرحله چهارم : قرار دادن ۴ عدد D فلیپ-فلاپ در یک symbol

قرار دادن D-FlipFlop در مدار به خاطر آن است که در لحظه پایان شمارش عددی که شمارنده نشان می دهد را در خود ذخیره نماید تا بر روی نمایشگر سون سگمنت نشان داده شود  بنابراین باید فلیپ فلاپ با لبه پایین رونده کار کند تا درست در لحظه اتمام شمارش خروجی شمارنده ها را ذخیره نماید . اگر این قسمت را در مدار قرار ندهیم نمایشگر یک ثانیه میشمارد و یک ثانیه بعدی به جای نشان دادن عدد شمارش شده صفر می شود .

مرحله پنجم : طراحی مدار اصلی

در مدار اصلی ابتدا یک ثانیه تولید شده و به پایه Clear شمارنده های سیگنال ورودی ( سیگنالی که میخواهیم فرکانس آن را نمایش دهیم ) و کلاک D-FlipFlop ها وصل می شود سپس از خروجی شمارنده ها به ورودی فلیپ فلاپ و از خروجی آن به ماژول تبدیل به کد سون سگمنت و از آنجا به پورت های خروجی که بعدا قرار است به سون سگمنت متصل شود ، میرود .

 

 

 

                                             


خرید و دانلود

با قیمت 7,000 تومان
برچسب ها
مطالب مرتبط

عتیقه زیرخاکی گنج