گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 114 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 5,000 تومان

انسان از آغاز پیدایش تمدن همواره برای گریز از حوادث طبیعی و حفظ و نگهداري خود از پيامدهاي ناشی از آن نياز به پناهگاه داشته است. ساخت بنا و آشنایی با فنون معماری و اجرائي يكي از کهن ترين اختراعات بشری است و پرداختن به آن ازجمله ابتدایی ترین فعالیتهای انسانی به شمارمی رود.

اعمال روشهای معماری وکاربرد مصالح ساختمانی در ساخت بناها درهمه حال به وضعیت محیط طبیعی وامکانات فنی سازندگان وابسته بوده است.

در مناطقي که به علت وجود جنگل و بيشه ها چوب درختان بیشتر دردسترس قرار داشته است. مصالح اولیه بناها از چوب بوده ودرمناطقی که درخت به اندازه کافی وجود نداشته ،خانه ها از خشت و سنگ ساخته می شدند .وجود تغییرات آب و هوايي و دگرگوني های محیطی در طول قرون در سرزمین ایران بر فراهم بودن یا نبودن وکاربرد مصالح اثر فراوان داشته است.

به همین جهت تاریخ ،روشها،مصالح،شیوه وسبکهای معماری درایران دارای تنوع بسیاراست که در فرهنگهای باستانی کمتر به چشم می خورد.

قدیمی ترین آثاربه جا مانده ازخانه سازی درایران حدوداً به ده هزارسال پیش باز می گردد.پایه های این خانه ها ازسنگ ساخته شده است.

نشانه های دیگری ازخانه سازی در نواحي غرب ایران (در تپه علی کش) بدست آمده که تاریخ آن به حدود۸۰۰۰ سال پیش می رسد.

عمده مصالح ساختمانی این خانه ها که اندازه های کوچکی داشته اند ) ۳*۵m) ازخشت های مستطیل شکل بوده ودرآفتاب خشک شده اند.

به نظرمی رسد طی هزاره های هشتم تا ششم قبل از میلاد درشیوه ی خانه سازی همراه با دیگرجنبه های زندگی تحولات وتغییرات زیادی پدید آمده است که طی آن زاغه های اولیه به تدریج جای خود را به خانه های خشتی وگلی داده ودرمراحل بعدی روکش دیوارها ازگچ وسفال های نقش دار پوشیده شده اند .

درهزاره  پنجم پیش ازمیلاد بررسی ها ازآثار موجود درتپه سیلک کاشان حاکی ازروش خانه سازی با گل بی شکل بوده،درهزاره چهارم پیش ازمیلاد این روش، روش چینه سازی جای خود را به استفاده ازخشت های تخم مرغی شکل داده که مشخصه فنی مثل:پشت بند درو پنجره،فرو رفتگی ودیوارهای سفید کاری و یا با مواد معدنی رنگ کاری می شده اند. درهای خانه های مذبوربسیارکوتاه وتنگ بوده،ارتفاع آنها حدود    .1m

حفاری های علمی نشان می دهد که مردم درآن دوران مردگان خویش را به وضعی چمباتمه ای به زیرکف خانه مدفون می کردند.

آریائیان پس ازورود به ایران درسال ۱۲۰۰ قبل ازمیلاد درتپه سیلک سنگ خشت را بدون ملات روی هم می چیدند.


خرید و دانلود

با قیمت 5,000 تومان
  • انتشار : ۰۸ اسفند ۹۴
  • دسته بندی :
  • نویسنده :

عتیقه زیرخاکی گنج