گردنبند مرغ آمین خرید vpn امپراتور همکاری در فروش فایل
  • بازدید : 138 views
  • بدون نظر

خرید و دانلود
با قیمت 5,000 تومان

دانلود پروژه پایان نامه ورد نقشه برداری رو براتون گذاشتم.

دانلود این فایل می تواند کمک ویژه ای به شما در تکمیل یک پایان نامه ی کامل و قابل قبول و ارایه و دفاع از آن در سمینار مربوطه باشد.
برخی از عناوین موجود در این فایل :
۱- معرفي وسايل و دستگاههاي نقشه برداري مورد استفاده
۲- عمليات نقشه برداري
۳- تاكئومتري
۴- خطاي بست مجاز پيمايش
و بسیلری موارد دیگر…
امیدوارم این مقاله مورد استفاده شما دوستان عزیز قرار بگیره.

معرفي وسايل و دستگاههاي نقشه برداري مورد استفاده:

متر:

براي اندازه گيري مستقيم فاصله در سر زمين بكار مي‌رود و اساس آن مقايسه فاصله با واحد طول است. براي فواصل مختلف بايد از مترهاي با طول مناسب استفاده شود. درجه حرارت ميتواند عاملي براي ايجاد خطا در متر باشد.

در هر سه مرحله پروژه متر نقش اساسي و اوليه داشته و از متر پلاستيكي ۳۰متري استفاده شد.

 در فواصل شيبدار بايد متر را افقي گرفت و يا اينكه در سطح زمين قرار داد و ضريب تصحيح را به آن اعمال كرد. در دهانه هاي بزرگ براي جلوگيري از انحراف از خط و اصل دو نقطه مورد نظر ، از ژالن استفاده ميشود.

ژالن :

 عبارتست از ميله اي راه راه و مستقيم . در دهانه هاي بزرگ با استفاده از دو ژالن خط مستقيم بين دهانه توسط متر پيموده مي‌شود.

تراز :

 براي قائم نگهداشتن مير و ژالن از ترازي كروي كه به ژالن يا مير چسبيده مي شود استفاده بعمل مي‌آيد.

مير :

 عبارتست از يك خط كش مدرج ۲ يا ۴ متري كه در حالت قائم آنرا نگاه مي دارند و توسط دوربين هاي نقشه برداري اعداد لازم آن قرائت و ثبت مي‌‌شود. اعداد ميرهاي قديمي بصورت معكوس نوشته شده است چرا كه تصوير درون دوربين عكس مي‌شود. در دوربينهاي جديد امروزي اين عيب اصلاح شده است و نيازي به معكوس نوشتن اعداد نيست. مير مورد استفاده در ترازيابي ۲ متري (تاشو) بود و براي ترازيابي پليگون از مير ۴متري استفاده شد.

نيوو :[i]

يك دوربين نقشه برداري است كه براي ترازيابي و پيدا كردن اختلاف ارتفاع بكار مي رود. اجزاء آن عبارتند از:

 عدسي شيئي :

 قطر دهانه و فاصله كانوني بزرگي دارد و بطرف شيء قرار مي‌گيرد.

عدسي چشمي :

 قطر دهانه و فاصله كانوني كوچكي دارد و چشم پشت آن قرار مي‌گيرد.

رتيكول:

 صفحه كوچكي است در جلو چشمي كه دو تار نازك افقي و قائم روي آن رسم شده است و نشانه روي و قرائت اعداد به وسيله آن انجام ميشود.

طرز كار نيوو :

 ابتدا با تنظيم عدسي چشمي تارهاي رتيكول را واضح مي كنيم (اين تنظيم به وضعيت چشم افراد بستگي دارد و به فاصله جسم تا دوربين ربطي ندارد) سپس با تنظيم عدسي شيئي ،كه نسبت به فاصله جسم تا دوربين است ، تصوير جسم را واضح مي‌كنيم و اعداد لازم را با توجه به تارهاي رتيكول قرائت مي كنيم.

براي كار با نيوو بايد خط ديد را افقي كنيم لذا از يك تراز كروي كه بوسيله پيچهاي كالان تنظيم مي‌شود آنرا تقريباً افقي مي‌كنيم سپس با تنظيم تراز استوانه اي يا لوبيايي (هر كدام تعبيه شده باشد) دوربين را كاملاً تراز مي‌كنيم با اين كار خط قراولروي كاملاً افقي ميشود تا اختلاف ارتفاعها درست بدست آيند.نيووي مورد استفاده در پروژه از  نوع   Wild بود.

 

تئودوليت [iv]:

دوربيني است كه از آن براي قرائت زواياي افقي و قائم نقطه مورد نشانه روي استفاده مي‌شود و از سه قسمت تشكيل شده:

۱ قسمت فوقاني : يك دوشاخه قائم بنام آليداد است كه به انتهاي آن يك محور افقي تكيه مي كند و دوربين نقشه برداري مي‌تواند حول اين محور افقي (عمود بر آليداد) دوران كند، آليداد هم مي‌تواند حول محور قائم دوران كند.

بين دو شاخه آليداد يك تراز استوانه اي نصب شده است، در يك طرف آليداد يك دايره مدرج قائم (سمت قائم) قرار گرفته كه با چرخش دوربين حول محور افقي زاويه قائم قرائت ميشود.

۲ قسمت مياني: محفظه اي شامل يك دايره مدرج افقي كه آنرا لمب افقي مي نامند و براي قرائت زاويه افقي بكار مي‌رود.

۳ قسمت زيرين: شامل پايه و پيچهاي تراز كننده .

در زاويه ياب براي كنترل چرخش دوربين پيچهايي تعبيه شده است. دو پيچ براي بستن چرخش سريع دوربين حول محور قائم و افقي و دو پيچ ديگر براي چرخش كند دوربين حول محورهاي مذكور (در موقع بسته بودن پيچهاي حركت سريع) و در ضمن براي قرائت لمب قائم تئودوليت بايد تراز لوبيايي آنرا تنظيم كرد.

زاويه ياب بكارگرفته شده (براي برداشت) و از نوع Wild T16 بود و تا صدم گراد مدرج شده بود و بزرگنمايي آن ۳۰    بود. امروزه از زاويه يابهاي الكتريكي براي برداشت استفاده ميشود.

این فقط قسمتی از متن مقاله بود.برای دریافت کل متن مقاله،لطفا آنرا خریداری کنید.

خرید و دانلود

با قیمت 5,000 تومان

عتیقه زیرخاکی گنج